Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Żyrinowski kandydatem na prezydenta

Decyzję tę LDPR, mająca czwartą co do wielkości frakcję w Dumie Państwowej, podjęła na swoim zjeździe w Moskwie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) wysunęła dziś swojego przywódcę Władimira Żyrinowskiego na prezydenta Federacji Rosyjskiej w wyborach wyznaczonych na 4 marca 2012 roku.

Decyzję tę LDPR, mająca czwartą co do wielkości frakcję w Dumie Państwowej, podjęła na swoim zjeździe w Moskwie. 67-letni Żyrinowski, który od 2000 roku jest niezmiennie wiceprzewodniczącym izby niższej parlamentu Rosji, nie miał kontrkandydatów.

Dla lidera LDPR, znanego z prowokacyjnych, skrajnie populistycznych wypowiedzi i licznych skandali, a nawet publicznych bójek, będą to piąte wybory prezydenckie: startował już w 1991 (7,81 proc. głosów), 1996 (5,70 proc.), 2000 (2,70 proc.) i 2008 roku (9,35 proc.).

W niedawnych wyborach parlamentarnych LDPR otrzymała 7 mln 664 tys. głosów (11,67 proc.), co przyniosło jej 56 miejsc w Dumie, tj. o 16 więcej niż dotąd.

Ugrupowanie Żyrinowskiego jest wiernym sojusznikiem Kremla. Prawie nigdy nie pozwala sobie na krytykowanie prezydenta i premiera. Nie zdarzyło się jeszcze, by w jakimś ważnym głosowaniu w Dumie frakcja LDPR wystąpiła przeciwko Kremlowi.

Zachowując lojalność wobec Kremla, Żyrinowski często pozwala sobie na ostre ataki na partię Jedna Rosja. W ubiegłym miesiącu w czasie pokazywanej na żywo przez państwową telewizję Rossija debaty przedwyborczej, w której jego przeciwnikiem był Aleksandr Chinsztein, deputowany Jednej Rosji, przywódca LDPR oświadczył używając wulgarnych słów, że jego partia wyklucza jakąkolwiek współpracę z tą formacją.

Start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich oficjalnie zapowiedzieli już premier Władimir Putin, lider partii Sprawiedliwa Rosja Siergiej Mironow i oligarcha Michaił Prochorow.

Czytaj więcej o wyborach prezydenckich w Rosji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t83733.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jedna;rosja;namascila;putina;na;prezydenta;rosji,36,0,976932.html) Podjęto decyzję kto zostanie prezydentem Rosji Rządząca partia Jedna Rosja oficjalnie zaproponowała kandydata w wyborach prezydenckich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t83732.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chodorkowski;ostrzega;rosjan;przed;putinem,213,0,775381.html) Chodorkowski ostrzega Rosjan przed Putinem Były potentat finansowy uważa, że ponowna prezydentura Putina zamknęłaby drogę do pokojowego przekazania władzy.
Tagi: wybory prezydenckie w rosji, żyrinowski, rosja, prezydent, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz