Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
węgry
16.02.2013 09:52

Rumunia protestuje przeciwko "prowokacji" Węgier

Władze w Bukareszcie zaprotestowały wczoraj wieczorem przeciwko wywieszeniu na gmachu węgierskiego parlamentu flagi Szeklerów, symbolu węgierskiej mniejszości w Rumunii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGENCJA SE/EAST NEWS)
Na zdj. Laszlo Kover, przewodniczący </p>parlamentu Węgier

*Władze w Bukareszcie zaprotestowały wczoraj wieczorem przeciwko wywieszeniu na gmachu węgierskiego parlamentu flagi Szeklerów, symbolu węgierskiej mniejszości w Rumunii. _ - To jest prowokacja _ - oświadczyło rumuńskie ministerstwo spraw zagranicznych. *

Ministerstwo podkreśliło także, że rumuńskie władze z _ głębokim ubolewaniem _ przyjmują tego rodzaju gesty strony węgierskiej. To reakcja rządu Rumunii na decyzję przewodniczącego węgierskiego parlamentu, który polecił wywieszenie wczoraj na gmachu w Budapeszcie flagi Szeklerów. _ - Solidaryzujemy się z naszymi krajanami _ - oświadczył Laszlo Kover, dodając jednak, że Węgry nie chcą zadrażnień z Rumunią.

Węgiersko-rumuński spór o mniejszość etniczną Szeklerów wybuchł kilka dni temu, kiedy nowy prefekt powiatu Covasna, Codrin Muntenau, zdjął flagę szeklerską ze swojego biura, choć w listopadzie 2012 roku rumuński sąd orzekł, że wywieszanie takich flag jest legalne. Dla Szeklerów, stanowiących większość obywateli okręgu był to szok, również dlatego, że kolory ich flagi (niebieski i złoty) są takie same jak kolory powiatu Covasna. Szeklerzy to węgierskojęzyczna, 650-tysięczna społeczność zamieszkująca wschodnią część Siedmiogrodu w Rumunii.

Czytaj więcej w Money.pl
Narasta konfliktów sąsiadów. Przez flagę Przewodniczący węgierskiego parlamentu Laszlo Kover polecił wywiesić na gmachu w Budapeszcie flagę Szeklerów - węgierskiej mniejszości w Rumunii.
Domagają się sankcji dla Węgier i Rumunii Financial Times: Unia Europejska powinna w razie potrzeby uciec się do sankcji, by zapobiec niedemokratycznym praktykom w takich krajach jak Węgry i Rumunia.
Studenci okupują Uniwersytet. Protestują... Studenci okupują sale wykładowe uczelni i blokują prowadzenie zajęć.
Tagi: węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz