Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rusza Al Jazeera America.Zdobędzie widzów?

0
Podziel się:

Twórcy obiecują bezstronne, głębokie dziennikarstwo z reportażami z terenu.

Rusza Al Jazeera America.Zdobędzie widzów?
(Krypto/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Programy będą produkowane w USA. Twórcy obiecują bezstronne, głębokie dziennikarstwo z reportażami z terenu. Zdaniem ekspertów zainteresowanie amerykańskiej widowni będzie jednak nie lada wyzwaniem

_ W USA każdej zagranicznej telewizji jest się trudno przebić, nawet BBC, a co dopiero telewizji, której nazwa brzmi dla większości Amerykanów obco i dziwnie _ - powiedział ekspert ds. rynku medialnego w USA Al Tompkins z The Poynter Institute. _ Być może w dużych miastach się uda, ale na konserwatywnych obszarach wiejskich zdobycie amerykańskiej widowni będzie bardzo trudne _ - dodał.

Katarska grupa medialna Al-Dżazira od dawna planowała zdobycie wielkiej widowni w USA. Jej anglojęzyczny kanał Al Jazeera English był dostępny w zaledwie w kilku miastach USA. Dlatego w styczniu Al-Dżazira kupiła za około 500 mln USD telewizję Current TV należącą częściowo do byłego wiceprezydenta Ala Gora i uzyskała w ten sposób dostęp do jej sieci dystrybucji. Current TV dociera do kilkudziesięciu milionów Amerykanów.

Decyzja wywołała sporo kontrowersji. Wątpliwości wzbudzał fakt, że telewizja należy do rządu Kataru, a to zdaniem krytyków oznacza, że musi mieć ukryte cele, i wyklucza niezależność. Nadająca z Bliskiego Wschodu po arabsku Al-Dżazira była postrzegana jako antyamerykańska, kiedy po zamachach 11 września 2001 roku nadawała przemówienia Osamy bin Ladena i nie stroniła od krytykowania polityki prezydenta George'a W. Busha i wojny w Iraku.

Twórcy nowej telewizji zapewniają, że Al Jazeera America (AJAM) będzie trzymać się z dala od stronniczej polityki, obiecują _ oparte na faktach bezstronne i głębokie dziennikarstwo _. Ma to być _ amerykański kanał z nastawieniem na amerykańską widownię _. Mocną stroną kanału - jak zapowiadają twórcy - będzie tradycyjna działalność reporterska w terenie. AJAM ma mieć aż 12 biur w całym kraju. Nie tylko w Nowym Jorku (tu będzie główna redakcja) i Waszyngtonie, ale też miejscach, gdzie nie ma innych ogólnokrajowych telewizji, jak np. w Detroit.

Stacja zatrudniła już 850 osób, ściągając wielu cenionych dziennikarzy z konkurencyjnych mediów, takich jak Ali Velshi, główny korespondent CNN ds. gospodarczych, czy Mike Viqueira, były dziennikarz NBC News, który w AJAM będzie korespondentem przy Białym Domu. Szefową kanału została Kate O'Brian, była wiceprezes ABC News.

Zdaniem Tompkinsa obawy o stronniczość AJAM są uzasadnione, bo katarska grupa medialna pokazała już m.in., że jest propalestyńska. _ Ale wielu ludzi jako stronniczą postrzega też telewizję Fox News, a nawet CNN czy MSNBC. Przejmowałbym się bardziej tymi obawami o stronniczość, gdyby na rynku nie było innych kanałów. Ale oferta jest tak ogromna, że każdy może wybrać, co chce oglądać, stosownie do swoich poglądów _ - powiedział.

Natomiast pomysł z wieloma korespondentami w kraju jest przyjmowany przez ekspertów i samych dziennikarzy z wielkim uznaniem. Inne telewizje koncentrują się bowiem na stolicy i Nowym Jorku. AJAM zapowiada też rozbudowaną redakcję dziennikarstwa śledczego. _ To wszytko jest bardzo ambitne, ale niesłychanie kosztowne. Znacznie taniej produkuje się debaty w studiu o polityce niż 24-godzinny program informacyjny oparty na reportażach _ - przyznaje Tompkins. Za Al-Dżazirą stoją wielkie katarskie pieniądze. _ Chcą być globalnym graczem. Chcą, by Katar był globalnym graczem. A jeśli chcesz być dziennikarską potęgą, to musisz zdobyć USA _ - ocenił w rozmowie z _ USA Today _ profesor dziennikarstwa Philip Seib z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Mimo tych atutów eksperci mają wątpliwości, czy Al Jazeera America zyska wielką widownię, na jaką liczy. Nie wiadomo, ilu dostawców telewizji kablowej umieści ją w swej ofercie. Konkurencja jest ogromna. _ Firmy kablowe pytają zawsze o gwarancje, że kanał będzie oglądany, zanim umieszczą go w ofercie _ - mówi Tompkins. Na razie, dzięki zakupowi Current TV, AJAM ma dostęp do 48 mln gospodarstw domowych w USA. Ale jedna z firm dystrybucyjnych - Time Warner Cable - zdjęła AJAM z oferty natychmiast po przejęciu przez nią Current TV.

Nawet jeśli AJAM uzyska większy dostęp, to nie wiadomo, czy Amerykanie będą ją oglądać. Widz amerykański - tłumaczy Tompkins - wybiera bowiem kanały, które gwarantują mu, że pokazywany w nich świat będzie podobny do tego, który zna. To dlatego tak mało jest w telewizji wiadomości zagranicznych.

Były dziennikarz CBS, NBC oraz Al Jazeera English, David Marash, wskazuje wręcz na _ totalne ignorowanie międzynarodowych wiadomości w amerykańskich telewizjach _. _ W efekcie amerykańscy widzowie nie mają pojęcia, co świat myśli i dlaczego. To szkodliwe dla skuteczności Ameryki i jej reputacji na świecie _ - powiedział. Choć sam nie pracuje już w Al-Dżazirze, uważa, że kanał jest bardzo potrzebny amerykańskiej widowni.

W sukces powątpiewa komentatorka _ Huffington Post _ Geri Speiler. Jej zdaniem Al-Dżazira jest _ zbyt niewygodna _ dla amerykańskiej widowni. _ Nie lubimy niczego, co nie pokazuje USA wyłącznie w dobrym świetle. Nie chcemy widzieć tego, co naprawdę dzieje się na frontach wojen. Możemy tylko słuchać o ofiarach, ale nie chcemy ich oglądać. Chcemy tylko słyszeć, jak dobrzy chłopcy (my) wygrywają, a źli (oni) są pokonani _ - tłumaczy Speiler.

W przebiciu się AJAM z pewnością _ pomogłoby jakieś spektakularne wydarzenie, by mogli pokazać, co potrafią _ - powiedział Tompkins. Al-Dżazira w ocenie wielu widzów wyróżniła się na tle innych kanałów informacyjnych obsługą arabskiej wiosny. Jej dziennikarze docierali do miejsc, w których nie było innych korespondentów, a analizy wydarzeń były głębsze. _ Czekanie na kolejną taką okazję może zabrać lata _ - dodał ekspert.

Czytaj więcej w Money.pl
Słynny gangster z Bostonu uznany za winnego Udowodniono mu zabójstwo 11 osób, za co grozi mu kara dożywocia. Dziś ma 83 lata, więc długo siedział nie będzie. To najbrutalniejszy amerykański gangster.
Ojciec Edwarda Snowdena jedzie do Rosji Chce doradzić synowi w kwestii prawników, którzy mają doświadczenie w procesach dotyczących naruszenia amerykańskiej ustawy o szpiegostwie.
Amerykańskie ambasady już bezpieczne? Jedenaście z 19 ambasad USA na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej zamkniętych z obawy przed atakiem terrorystycznym ze strony Al-Kaidy wznowiło dziś pracę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)