Notowania

kaczyński
30.06.2011 16:24

Sędzia, który chciał badać prezesa, odsunięty

Naczelna Rada Adwokacka przeciwstawia się badaniom, którym sąd chce poddać szefa PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Decyzja sądu w procesie karnym wytoczonym Jarosławowi Kaczyńskiemu przez Janusza Kaczmarka, dotycząca zasięgnięcia w sprawie oskarżonego opinii biegłych psychiatrów, jest zbędna i dolegliwa - oceniła Naczelna Rada Adwokacka w piśmie do ministra sprawiedliwości. Tymczasem sędzia, który nakazał badania został odsunięty od władzy/ *

Jak nieoficjalnie dowiedzieli się reporterzy _ Wiadomości _ TVP1, sędzia Maciej Jabłoński, który nakazał przebadać psychiatrycznie Jarosława Kaczyńskiego został wyłączony ze sprawy. Wniosek o wyłącznie sędziego wystosował adwokat prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Dziś Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do niego.

W połowie czerwca Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy prowadzący ten proces zdecydował, że zasięgnie opinii dwóch biegłych psychiatrów w celu odpowiedzi na pytanie, czy stan zdrowia psychicznego oskarżonego pozwala na udział w postępowaniu sądowym. Kaczyński nazwał to postanowienie sądu _ skandalicznym _. Rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie Wojciech Małek mówił w ubiegłym tygodniu, że _ sąd w tej sprawie bada tylko, czy oskarżony może uczestniczyć w rozprawie _.

_ Wyrażamy przekonanie, że w omawianej sprawie zastosowano środek zbędny, a nadto szczególnie dolegliwy w okolicznościach tej sprawy _ - głosi pismo NRA podpisane przez wiceprezesa Rady mec. Jacka Trelę. Dlatego decyzja sądu - jak wskazano - wywołuje _ wątpliwości i zastrzeżenia _.

Poza szefem resortu sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim pismo zostało też skierowane do prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Beaty Waś. NRA zwróciła się do adresatów o _ dopuszczalne - w ramach kompetencji - monitorowanie przebiegu sprawy _.

Rada wskazała w swym piśmie zamieszczonym dziś na stronie internetowej adwokatury, że proces, którego dotyczy sądowe postanowienie, toczy się w okresie kampanii przedwyborczej i jest szeroko relacjonowany przez media, a badaniu psychiatrycznemu poddany ma być lider ugrupowania opozycyjnego.

_ - Sąd w postępowaniu karnym dysponuje imperium i środkami o charakterze przymusowym; wiążą się one z określonymi dolegliwościami m.in. dla podsądnych. Środki te powinny być jednak wykorzystywane stosownie do okoliczności, z baczeniem, aby stopień ich dolegliwości nie przekraczał rzeczowej potrzeby _ - napisała NRA.

Proces, który ma toczyć się przed stołecznym sądem rejonowym Kaczmarek wytoczył Kaczyńskiemu za to, że nazwał go _ agentem śpiochem _. Sprawa dotyczy wypowiedzi z 2008 r. W końcu kwietnia warszawski sąd okręgowy uchylił wcześniejszą decyzję sądu rejonowego o umorzeniu tej sprawy i nakazał prowadzić ten proces.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/t113782.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;powinien;poddac;sie;badaniom,76,0,700492.html) _ Kaczyński powinien poddać się badaniom _ Były poseł PO wnioskuje o badanie stanu zdrowia psychicznego szefa PiS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t137007.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezes;pis;niektorych;bardzo;przeraza;iv;rp,171,0,860587.html) Prezes PiS: Niektórych bardzo przeraża IV RP Ma to dotyczyć głównie ludzi odpowiedzialnych za represje wobec robotników.
Tagi: kaczyński, badania, adwokaci, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz