Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Serbowie blokują kosowski konwój

0
Podziel się:

Drogę do przejścia miejscowi Serbowie zablokowali samochodami w mieście Zubin Potok.

Serbowie blokują kosowski konwój
(AP/Fotolink/East News)

Grupa Serbów w północnym Kosowie uniemożliwiła pojazdom unijnej misji policyjno-prawnej EULEX dostarczenie kosowskich celników i policjantów na przejście graniczne z Serbią w Brnjaku - informuje agencja APA.

Drogę do przejścia miejscowi Serbowie zablokowali samochodami w mieście Zubin Potok. Jak tłumaczą, nie zamierzają płacić ceł, akcyzy ani VAT rządowi w Prisztinie, chcą pozostać w systemie podatkowym Serbii, którą uważają za swoje państwo - relacjonuje belgradzkie radio B92.

W połowie stycznia Belgrad i Prisztina osiągnęły za pośrednictwem UE porozumienie w sprawie pobierania opłat na przejściach Brnjak i Jarinje. Dochody z tego tytułu miałyby płynąć na specjalny fundusz, kontrolowany wspólnie przez Brukselę, Belgrad i Prisztinę, na którym mieliby skorzystać mieszkańcy serbskich gmin w północnym Kosowie.

Twierdzą oni jednak, że z Belgradu i Prisztiny napływają sprzeczne relacje na temat uzgodnień, domagają się więc przyjęcia ich przedstawicieli przez prezydenta i premiera Serbii, Tomislava Nikolicia i Ivicę Daczicia, w celu wyjaśnienia sytuacji - informuje B92.

Kosowo, gdzie zdecydowaną większość stanowią Albańczycy, ogłosiło niepodległość w 2008 roku. Serbia odmawia uznania niepodległości swej dawnej prowincji. Północna część Kosowa jest zamieszkana w większości przez Serbów i wciąż istnieje groźba, że utrzymujące się tam napięcia przerodzą się w przemoc.

We wrześniu 2011 roku, gdy mimo protestów Belgradu granicę Kosowa z Serbią obsadziły mieszane zespoły sił międzynarodowych KFOR i misji EULEX oraz kosowskich policjantów i celników, doszło do starć między demonstrującymi kosowskimi Serbami a żołnierzami sił międzynarodowych.

UE uzależnia podjęcie rozmów akcesyjnych z Serbią od znormalizowania przez Belgrad stosunków z Kosowem. Jednak rozmowy premierów Serbii i Kosowa - Ivicy Daczicia i Hashima Thaciego, prowadzone w Brukseli pod auspicjami Unii - nie doprowadziły dotąd do przełomu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/m216476.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nigdy;nie;uznaja;kosowa;nowa;rezolucja,164,0,1229220.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nigdy nie uznają Kosowa. Nowa rezolucja Serbski nacjonalistyczny rząd przyjął uchwałę, która może zniweczyć rozmowy między dwoma bałkańskimi państwami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/m222279.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/serbia;i;kosowo;otworzyly;dwa;z;czterech;punktow;granicznych,147,0,1212819.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Będzie przełom między Serbią i Kosowem? Otwarcie punktów granicznych w Jarinje i Merdare jest następstwem zeszłotygodniowego porozumienia stron pod egidą UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/m134661.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/demonstracje;w;kosowie;kobiety;domagaja;sie;przeprosin,84,0,1190228.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Demonstracje w Kosowie. Kobiety domagają się przeprosin Setki kobiet demonstrowały w Prisztinie, domagając się przeprosin ze strony Serbii za konflikt z lat 1998-99 jeszcze przed wznowieniem dialogu Kosowa z Belgradem, czego domagają się USA i Unia Europejska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)