Notowania

wiadmomości
19.12.2010 03:45

Seul wstrzymuje manewry, przez pogodę

Północ zagroziła odwetem jeśli południe rozpocznie ćwiczenia na spornej wyspie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Zła pogoda miała być powodem, dla którego Korea Płd. odłożyła manewry wojskowe, które miały trwać od 18. do 21. grudnia. W piątek Korea Płn. zagroziła odwetem, jeśli Seul rozpocznie te ćwiczenia. Chiny i Rosja wezwały do powstrzymania eskalacji napięć. *

Południowokoreańska armia miała rozpocząć między 18. a 21. ćwiczenia artyleryjskie z użyciem ostrej amunicji na wyspie Yeonpyeong. Dokładny termin rozpoczęcia manewrów miał zależeć od pogody, a wojsko ostrzegło też mieszkańców wyspy, że zostaną poinformowani tylko na kilka godzin przed rozpoczęciem ćwiczeń.

W czwartek agencje podały, że manewry miały sie rozpocząć 18. grudnia i potrwać pięć dni. Jednak w sobotę wojsko południowokoreańskie przekazało agencji Yonhap komunikat, że powodem odłożenia operacji była mgła i wiatr.

W piątek Phenian zagroził zbrojnym odwetem. Gdyby Seul rozpoczął ćwiczenia, Północ miała odpowiedzieć wielokrotnie silniejszym ogniem artyleryjskim, niż podczas ostrzału Yeonpyeong w ubiegłym miesiącu, kiedy w kierunku wyspy oddano 170 salw artyleryjskich.

W sobotę Rosja i Chiny wezwały strony konfliktu, Waszyngton i ONZ do podjęcia kroków, które przerwą eskalację napięć na Półwyspie Koreańskim. Rosja zaapelowała do Seulu, by powstrzymał się od planowanych manewrów, zaś Chiny poinformowały, że _ są zdecydowanie przeciwne jakimkolwiek zachowaniom, które doprowadzą do pogorszenia sytuacji _.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zwołała na niedzielę na godzinę 11. specjalne konsultacje przy drzwiach zamkniętych.

ZOBACZ RELACJĘ Z KOREI (CCTV, ang):

Przebywający w Korei Płn., były amerykański dyplomata, gubernator Nowego Meksyku, Bill Richardson, którego Reuters nazwał _ człowiekiem do zadań specjalnych _ Waszyngtonu, powiedział w wywiadzie telefonicznym dla CNN, że w Phenianie _ możliwość złej oceny sytuacji jest kolosalna _.

Richardson dodał, że nakłania Północ do _ skrajnej powściągliwości _ i podkreślił, że należy _ uspokoić sytuację _.

Korea Płd. prowadziła już ćwiczenia artyleryjskie na wyspie Yeonpyeong w listopadzie. Korea Płn. ostrzelała wtedy wyspę; zginęły cztery osoby, a 18 zostało rannych.

Obie Koree są formalnie w stanie wojny, ponieważ konflikt z lat 1950-1953 zakończono jedynie zawieszeniem broni. Po ostrzale w listopadzie wyspy w pobliżu spornej granicy na Morzu Żółtym napięcie pomiędzy obiema Koreami jeszcze bardziej wzrosło.

Wyspa Yeonpyeong znajduje się około 3 km na południe od granicy morskiej i 120 km na zachód od Seulu. Mieszka tam 1,2 tys. ludzi. W przeszłości już dwa razy dochodziło w rejonie tej wyspy do incydentów między obiema Koreami. W potyczce z 2002 roku zatopiony został południowokoreański okręt, na którym zginęło sześciu marynarzy, a w 1999 w starciu zginęło 30 północnokoreańskich żołnierzy, a kilkunastu południowokoreańskich zostało rannych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t126720.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polnoc;znowu;ostrzela;poludnie,75,0,739403.html) Północ znowu ostrzela Południe? Amerykanie apelują do Phenianiu o opanowanie podczas manewrów na wyspie Yeonpyeong.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t75812.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/korea;poludniowa;cwiczy;na;wypadek;wojny,220,0,735452.html) Korea Południowa ćwiczy na wypadek wojny Zagrożony ostrzałem z północy kraj przeprowadził symulację akcji ewakuacyjnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t78554.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/phenian;zagrozil;ze;jest;gotow;do;wojny,102,0,733542.html) Phenian zagroził, że jest gotów do wojny Korea Północna zapowiedziała, że jej armia i lud gotowi są na wojnę totalną.
Tagi: wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz