Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Skazani za sprzedaż informacji tabloidowi

0
Podziel się:

31-letni Richard Trunkfield, były strażnik w więzieniu Woodhill, został skazany na 16 miesięcy więzienia za przekazanie gazecie wiadomości o sprawcy głośnego mordu Jonie Venablesie.

Skazani za sprzedaż informacji tabloidowi
(The Sun)

Były policjant i były funkcjonariusz służby więziennej zostali skazani przez sąd Old Bailey w Londynie na karę pozbawienia wolności za sprzedaż poufnych informacji tabloidowi _ The Sun _ - donoszą dziś brytyjskie media.

31-letni Richard Trunkfield, były strażnik w więzieniu Woodhill w pobliżu Milton Keynes, został skazany na 16 miesięcy więzienia za przekazanie gazecie wiadomości o sprawcy głośnego mordu Jonie Venablesie.

Z kolei 40-letni były policjant Alan Tierney spędzi w więzieniu 10 miesięcy za to, że w 2009 roku sprzedał tabloidowi informacje o dwóch sprawach: kradzieży sklepowej dokonanej przez matkę i teściową znanego piłkarza, byłego kapitana reprezentacji Anglii Johna Terry'ego, oraz o awanturze z udziałem gitarzysty Rolling Stones Ronnie'ego Wooda i jego byłej partnerki, wobec której muzyk miał się dopuścić rękoczynów.

Obaj funkcjonariusze zostali rozpracowani w ramach policyjnej operacji Elveden, badającej korupcyjne powiązania między prasą a funkcjonariuszami policji, więziennictwa i urzędnikami administracji. Równolegle prowadzona jest główna operacja Weeting w sprawie korzystania przez tabloidy z usług hakerów, którzy włamywali się do skrzynek głosowych znanych osobistości i ofiar przestępstw.

Trunkfield, który przed sądem przyznał się do postępowania nielicującego z jego funkcją, tłumaczył, że sprzedał informacje, ponieważ miał długi i opiekował się chorą matką.

Tierney przyznał się do obu stawianych mu zarzutów. Jego obrona wskazała, że za swoje czyny zapłacił bardzo wysoką osobistą cenę: opuściła go żona, rodzina nie chce go znać i bezpowrotnie stracił dobrą reputację; usiłował nawet odebrać sobie życie.

Tierney to drugi były policjant skazany w wyniku operacji Elveden. Wcześniej na 15 miesięcy pozbawienia wolności skazano inspektor Scotland Yardu April Casburn, która uprzedziła tabloid _ News of the World _ (NotW) o wznowieniu dochodzenia w sprawie tzw. afery podsłuchowej w 2010 r. _ NotW _ znalazł się w jej centrum.

Główne postaci afery podsłuchowej to Rebekah Brooks i Andy Coulson - byli redaktorzy naczelni tabloidów _ Sun _ i _ NotW _, należących do koncernu medialnego News Corp. Ruperta Murdocha. Od 8 marca toczy się wobec nich proces z oskarżenia o korupcję.

44-letnia Brooks, blisko powiązana z Murdochem, pełniła funkcję redaktor naczelnej _ NotW _ w latach 2000-03 - w czasie, gdy haker działający na zlecenie tej gazety włamał się do skrzynki głosowej ofiary mordu, 13-letniej Milly Dowler. Incydent ten wyszedł na jaw dopiero w 2011 r. dzięki dociekliwości _ Guardiana _.

45-letni Coulson pracował jako redaktor naczelny _ NotW _ w latach 2003-07, a wcześniej był bliskim współpracownikiem premiera Davida Camerona, wówczas lidera opozycji. Na początku 2011 r. Coulson ustąpił ze stanowiska dyrektora ds. komunikacji w jego kancelarii.

W akcie oskarżenia obojgu zarzuca się przekupywanie policjantów i urzędników w zamian za poufne informacje, które następnie jako wiadomości na wyłączność służyły podniesieniu poczytności gazet.

Czytaj więcej w Money.pl
Jedyny taki w Europie. Można go zwiedzać Wieżowiec, znajdujący się we wschodnim Londynie nad Tamizą w pobliżu Tower Bridge, jest projektem włoskiego architekta Renzo Piano.
Największe lotnisko w Londynie sparaliżowane W południowej Walii i w Anglii z powodu śnieżyc zamknięto w piątek ponad 2 tys. szkół. Opady przesuwają się z zachodu na wschód.
Cieszyli się olimpiadą, ale dziś znów narzekają Wbrew licznym pesymistom, igrzyska okazały się wielkim sukcesem. Ale obecnie znów słychać głosy niezadowolenia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)