Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skażone wody dotrą z Fukushimy do oceanu?

0
Podziel się:

Poziom skażonych, radioaktywnych wód gruntowych wokół zniszczonej w 2011 r. przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni jądrowej Fukushima I przekroczył specjalną barierę ochronną.

Skażone wody dotrą z Fukushimy do oceanu?
(HAP/Quirky China News / Rex Feat/EAST NEWS)

Poziom skażonych, radioaktywnych wód gruntowych wokół zniszczonej w 2011 r. przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni jądrowej Fukushima I przekroczył specjalną barierę ochronną - podały dzisiaj japońskie media.

Wzrosło tym samym ryzyko, że coraz więcej tych wód dociera do oceanu. Według dziennika _ Asahi Shimbun _ skażona woda może przybrać do poziomu powierzchni gruntu w ciągu trzech tygodni. Gazeta powołuje się na dane z wczorajszego posiedzenia zespołu do spraw oczyszczania Fukushimy Urzędu do spraw Energii Atomowej (Nuclear Regulation Authority, NRA).

Operator siłowni, firma TEPCO (Tokyo Electric Power Company) wstrzykuje chemikalia w ziemię, dzięki którym grunt się utwardza i powstają specjalne bariery powstrzymujące przedostawanie się na powierzchnię wód gruntowych. Metoda ta - jak pisze gazeta - jest skuteczna jedynie, gdy ziemia stężeje na głębokości co najmniej 1,8 m, podczas gdy ostatnie badania wykazały, że poziom skażonej wody podniósł się do 1 m od powierzchni.

Najnowsze doniesienia - jak zauważa Reuters - uwidaczniają przeszkody, z jakimi od dwóch i pół roku musi mierzyć się operator siłowni, firma TEPCO podczas usuwania szkód spowodowanych przez awarię.

W reaktorach elektrowni Fukushima I tsunami zniszczyło system chłodzenia i doszło do stopienia rdzeni. Do reaktorów wpompowuje się teraz wodę, żeby je schłodzić; problemem jest bezpieczne składowanie skażonej wody. Kilkakrotnie dochodziło do wycieków ze zbiorników gruntowych, w których jest tymczasowo magazynowana.

W czerwcu w wodach gruntowych w okolicy elektrowni wykryto, że poziom toksycznego, radioaktywnego strontu-90 30-krotnie przekracza dopuszczalną wartość, a promieniotwórczy izotop wodoru, tryt, przekracza dopuszczalną wartość 8-krotnie. Według TEPCO żadnej z tych substancji nie stwierdzono w wodzie morskiej.

11 marca 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi o sile 9 w skali Richtera i gigantycznej fali tsunami w elektrowni Fukushima I nastąpiła awaria systemów chłodzenia i doszło do stopienia się prętów paliwowych. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych; była to największa awaria nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Silne trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii Epicentrum znajdowało się w cieśninie Cooka, w odległości 57 km na południowy zachód od stolicy.
Silne trzęsienia ziemi w Papui Nowej Gwinei Pierwsze miało 7,2 w skali Richtera, a drugie - 6,8.
Trzęsie się w Japonii. Budynki w stolicy... Epicentrum znajdowało się pod dnem morskim u wybrzeży prefektury Fukuszima, około 200 kilometrów na północny wschód od Tokio.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)