Notowania

wiadomości
15.08.2013 11:33

Sławomir Mrożek nie żyje

Pisarz zmarł dziś rano w Nicei. Miał 83 lata. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę, która na trwałe weszła do kanonu nie tylko polskiej literatury, ale i światowej literatury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Bednarczyk)

Pisał opowiadania i znakomite sztuki, które podbijały sceny w najdalszych zakątkach globu. W pamięci czytelników pozostanie także jako autor Dziennika i listów pisanych do swych przyjaciół - najważniejszych postaci europejskiej kultury i autor błyskotliwych rysunków, które dziś są klasyką polskiego humoru.

Do najważniejszych utworów Mrożka należą dramaty: _ Tango _, _ Miłość na Krymie _, _ Emigranci _ oraz _ Wdowy _. Jest także autorem książki _ Varia. Życie i inne okoliczności _ oraz satyrycznych opowiadań i humoresek, takich jak _ Słoń _ i _ Wesele w Atomicach _. Jego twórczość jest utrzymana w konwencji groteski, ukazuje świat zniekształcony, a niekiedy nawet absurdalny. Bohaterowie dramatów Mrożka są niewolnikami wyobrażeń, gestów i stereotypów myślenia.

Dzieła pisarza zawierają autorską refleksję nad stosunkiem jednostki do zbiorowości, historii i wartości uniwersalnych, będąc jednocześnie często polemiką z polskim romantycznym mitem. Pisarz jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień. W 2004 roku otrzymał _ Złote Berło _, nagrodę Fundacji Kultury Polskiej.

Rok wcześniej Mrożek został uhonorowany Orderem Kawalera Legii Honorowej - jednym z najwyższych francuskich odznaczeń państwowych. We wrześniu 2010 w Warszawie, na Festiwalu _ Mrożek na XXI wiek _ inaugurującym obchody 80. rocznicę urodzin pisarza, odebrał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Urodził się w 1930 roku w Borzęcinie. Debiutował w 1950 roku na łamach _ Przekroju _ reportażem _ Młode miasto _. Tam publikował także cykl humorystycznych rysunków _ Przez okulary Sławomira Mrożka _. Popularność zyskał początkowo dzięki opowiadaniom. Swoje głośne teksty dramatyczne napisał w większości poza krajem, po 1963 roku.

Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz