Notowania

komisja majątkowa
05.10.2010 12:58

SLD kontra Kościół: Największa afera korupcyjna w historii

SLD donosi do prokuratury na działalność Komisji Majątkowej. Według posła Kopycińskiego skala nieprawidłowości to kilkadziesiąt miliardów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

[aktualizacja 13:26]

*SLD złożyło w prokuraturze wniosek w sprawie działalności kościelnej komisji majątkowej. *

Autor wniosku poseł Sławomir Kopyciński [na zdjęciu z Grzegorzem Napieralskim] chce, aby śledczy Prokuratury Okręgowej w Warszawie zbadali wszystkie decyzje podjęte przez komisję w ciągu 20 lat. - _ W sposób absurdalny zaniżano wartość nieruchomości _ - podkreśla poseł SLD. W jego opinii, członkowie Komisji - orzekając w sprawie zwrotu Kościołowi majątku - wielokrotnie przekraczali swe uprawnienia i poświadczali nieprawdę.

Jak ocenił poseł Sojuszu, Komisja przez ponad 20 lat działała w sposób _ niekontrolowany i bezprawny _. - _ Działała ponad prawem i łamiąc prawo. Przekazywała majątek Skarbu Państwa, majątek samorządu terytorialnego, jednostek komunalnych dla Kościoła Katolickiego i kościelnych osób prawnych _ - mówił Kopyciński.

Jego zdaniem, skala tego procederu _ słusznie nazywana jest grabieżą _. _ Wartość i wielkość przekazanego majątku niestety zmusza mnie do postawienia takiej smutnej tezy, że mamy w tej sprawie do czynienia z największą aferą korupcyjną w historii Polski _ - uważa polityk SLD.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t111961.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bp;budzik;krytyka;komisji;majatkowej;-;niesluszna,72,0,684104.html) Bp Budzik: Krytyka Komisji Majątkowej - niesłuszna
We wniosku opisane są przypadki przyjęcia wniosków przez komisję po 31 grudnia 1992 roku. A tylko do tej daty możliwe było składanie roszczeń w stosunku do państwa.

Zdaniem posła Kopycińskiego, w następstwie nieprawnych działań Komisji Skarb Państwa i samorządy poniosły szkody majątkowe w wielkich rozmiarach.Sprawa - jak mówił - dotyczy 60 tys. ha gruntów, 500 nieruchomości, z czego - według niego - jedynie 45 to obiekty związane z wykonywaniem kultu religijnego. - _ Skala dotyczy majątku wycenianego przez ekspertów na kilkadziesiąt miliardów złotych _ - zaznaczył Kopyciński.

Poseł Sojuszu chce, by prokuratura wszczęła postępowanie przygotowawcze, które miałoby wyjaśnić, czy członkowie Komisji orzekając w sprawie zwrotu majątku Kościołowi, nie dopuszczali się przestępstw polegających m.in. na przekroczeniu uprawnień i poświadczeniu nieprawdy.

Według Kopycińskiego, łamane mogły być przepisy ustawy o stosunku państwa do Kościoła. Poseł SLD przypomniał m.in., że prokuratura już bada niektóre orzeczenia Komisji.

22 września Sąd Rejonowy w Gliwicach aresztował na trzy miesiące pełnomocnika instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej Marka P. Gliwicka prokuratura okręgowa postawiła mu cztery zarzuty.

_ - Badane są przypadki wydawania orzeczeń Komisji w oparciu o nierzetelne operaty szacunkowe z rażącym pokrzywdzeniem interesu Skarbu Państwa i zainteresowanych jednostek samorządu terytorialnego, jak również przypadki łapówkarstwa i zgłaszania przez te same kościelne osoby prawne szeregu wniosków o wszczęcie postępowania regulacyjnego w celu wyłudzenia nienależnych świadczeń ze strony Skarbu Państwa _ - wskazał w swej interwencji Kopyciński.

Zdaniem posła, były przypadki, że Komisja wydawała postanowienia o zwrocie majątku orzekając w zbyt wąskim składzie. Tak - według niego - stało się m.in. w styczniu 2008 r., kiedy to Komisja przekazała parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela nieruchomości w Gliwicach i Zabrzu oraz w gminach Czerwionka-Leszczyny i Zbrosławice.

KONTROWERSYJNA KOMISJA

Tagi: komisja majątkowa, sld, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz