Notowania

słowacja
28.11.2012 14:10

Słowacja: Nauczyciele wrócą do pracy

Decyzję taką podjęły w środę związki zawodowe mimo tego, że rząd premiera Roberta Fico nie zgodził się na podwyżkę płac o 10 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(skynesher/iStockphoto)

*Słowaccy nauczyciele i inni pracownicy szkół wrócą jutro do pracy, kończąc rozpoczęty w poniedziałek strajk. *

Decyzję taką podjęły związki zawodowe mimo tego, że jednopartyjny socjaldemokratyczny rząd premiera Roberta Fico nie zgodził się na będącą głównym żądaniem strajkujących podwyżkę płac o 10 proc.

_ Przyczyną (przerwania protestu) jest to, że zaczęły się rozmowy z przedstawicielami rządu o celach i przyczynach strajku _ - poinformował w swym komunikacie komitet strajkowy. Dodał, iż strajk zostanie oficjalnie zakończony w środę pod wieczór.

Organizatorzy protestu planowali wcześniej, że będzie on trwał tak długo, aż władze obiecają zwiększyć w przyszłym roku płace nauczycieli o 10 proc. Rząd zaproponował natomiast 5 proc., uzasadniając to problemami budżetowymi. Akcja strajkowa doznała tymczasem osłabienia, gdyż wiele szkół wznowiło zajęcia jeszcze przed środowym oświadczeniem związkowców.

Negocjacje mają być w najbliższych dniach kontynuowane. _ Wierzę, że w krótkim czasie dojdziemy do takiej decyzji, która zadowoli obie strony _ - powiedział premier Fico. Według strony związkowej w poniedziałek do strajku przystąpiło około 73 proc. słowackich szkół podstawowych i niecałe 64 proc. średnich.

Czytaj więcej w Money.pl
"Pożyczamy Grekom, a nie mamy na pensje" - _ Mamy dość! Walczymy o przyszłość naszych dzieci!, Do kiedy będziemy nauczać za jałmużnę? _ - twierdzą strajkujący. Rząd odmawia im jednak prawa do negocjacji.
Nauczyciele strajkują. Burmistrz grozi sądem - _ Nie będę stać bezczynnie, kiedy dzieci w Chicago padają ofiarą wewnętrznych sporów w związku _ - powiedział burmistrz Chicago Rahm Emanuel.
Rok szkolny się zaczął, nauczyciele strajkują Protesty organizują też nauczyciele akademiccy, więc wiadomo już, że nie odbędą się planowane na wrzesień egzaminy.
Tagi: słowacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz