Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Służby na Słowacji. Wywiad i kontrwywiad połączą się w jedną służbę

0
Podziel się:

Resort przedstawił projekt nowelizacji ustawy o wywiadzie wojskowym, zgodnie z którą od 1 stycznia 2013 r. obie służby będą działać w ramach jednej organizacji, Wywiadu Wojskowego (VS).

Służby na Słowacji. Wywiad i kontrwywiad połączą się w jedną służbę
(misha.penkov/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

W miejsce dwóch wojskowych tajnych służb na Słowacji, słowackiego wywiadu wojskowego (VSS) oraz kontrwywiadu (VOS), powstanie jedna.

Resort przedstawił projekt nowelizacji ustawy o wywiadzie wojskowym, zgodnie z którą od 1 stycznia 2013 r. obie służby będą działać w ramach jednej organizacji, Wywiadu Wojskowego (VS).

_ Celem propozycji jest połączenie służb informacyjnych w jedną specjalną służbę ministerstwa obrony, która będzie pełniła zadania wewnętrznego i zagranicznego zabezpieczenia obrony Słowacji _ - podał resort.

Obecnie trwają konsultacje międzyresortowe w tej sprawie. Szczegóły ma przynieść dopiero nowa ustawa o tajnych służbach.

Według ministerstwa połączenie wywiadu i kontrwywiadu pozwoli dokładniej kontrolować te służby, zapewnić ich wiarygodność, a przede wszystkim zapobiec wyciekom tajnych materiałów.

Tłem tych zmian są ujawnione w listopadzie ubiegłego roku wiadomości o podsłuchiwaniu przez VSS i VOS dziennikarzy zatrudnionych w lewicowym dzienniku _ Pravda _ oraz w telewizji informacyjnej TA3. W związku ze skandalem musiał odejść ówczesny minister obrony Lubomir Galko, a kilku agentom prokuratura postawiła zarzuty nadużycia władzy.

Wycieków informacji nie uniknął też słowacki wywiad cywilny SIS. To właśnie z niego pochodzą tajne akta z operacji _ Goryl _, które pojawiły się na przełomie roku, gdy trwała kampania przed wyborami do parlamentu. Dokumenty wskazywały na skorumpowanie przez słowacko-czeską firmę Penta polityków prawicy i lewicy.

Czytaj więcej o sytuacji na Słowacji w Money.pl
Zamiast podatku liniowego podatek od luksusu Premier Robert Fico otrzymał dziś, po sześciu dniach burzliwej debaty parlamentarnej, wotum zaufania dla swojego lewicowego gabinetu.
Chcą nowej atomówki. Liczą na wsparcie Czechów Na Forum Energetyki Jądrowej w Bratysławie premier Robert Fico podkreślił konieczność rozbudowy dwóch siłowni jądrowych na Słowacji.
Była premier wycofała się z polityki. Szybko Radiczova wraz ze swym rzadem utraciła poparcie parlamentu 11 października ubiegłego roku.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)