Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Snowden pójdzie do pracy. Zostanie w Rosji?

0
Podziel się:

Szpieg zapowiada, że po wyjściu z lotniska zamierza najpierw podróżować a później pójść do pracy i ułożyć sobie życie.

Dziennikarze przed wejściem na lotnisko w Moskwie
Dziennikarze przed wejściem na lotnisko w Moskwie (AP/Fotolink/East News)

Edward Snowden pozostanie na stałe w Rosji. Tak twierdzą rosyjscy komentatorzy. W ich opinii tylko takie rozwiązanie uchroni byłego analityka CIA przed wydaniem go w ręce amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.

Snowden przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska już ponad miesiąc. Nie wykluczone, że jeszcze sporo czasu upłynie nim będzie mógł opuścić port lotniczy Szeriemietiewo. Procedura udzielenia mu azylu przedłuża się.

Wydawało się, że już wczoraj mógł przekroczyć rosyjską granicę, ale w ostatniej chwili okazało się, że dokumentu nie są jeszcze gotowe. Snowden zapowiada, że po wyjściu z lotniska będzie chciał poznać Rosję i Rosjan. Zamierza najpierw podróżować a później pójść do pracy i ułożyć sobie życie.

Musi jednak, zadaniem ekspertów, liczyć się z tym że zawsze będą polować na niego koledzy z CIA. Waszyngton nie zaprzestanie starań o postawienie Snowdena przed amerykańskim sądem.

Amerykanie rozczarowaniStany Zjednoczone byłyby bardzo rozczarowane, gdyby Rosja zezwoliła byłemu współpracownikowi amerykańskich służb specjalnych Edwardowi Snowdenowi na opuszczenie moskiewskiego lotniska Szeremietiewo - oświadczył Departament Stanu USA.

_ - Wszelkie posunięcia, które umożliwią panu Snowdenowi opuszczenie lotniska, będą głęboko rozczarowujące _ - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki. Powiedziała dziennikarzom, że sekretarz stanu John Kerry odbył rozmowę telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w celu omówienia sytuacji.

Snowden, którego USA chcą postawić przed sądem za ujawnienie szczegółów o programie inwigilacji elektronicznej prowadzonym przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), przebywa od 23 czerwca z anulowanym paszportem w strefie tranzytowej rosyjskiego lotniska Szeremietiewo. Wystąpił o azyl tymczasowy w Rosji, lecz na razie - nie mając odpowiedniego zezwolenia rosyjskich władz - nie może opuścić lotniska.

_ Sekretarz stanu rozmawiał z ministrem Ławrowem. Powtórzył, że jesteśmy przekonani, że pan Snowden powinien wrócić do USA, gdzie będzie miał uczciwy proces i że Rosja może jeszcze dokonać właściwego wyboru _ - powiedziała Jen Psaki.

Azyl Snowdenowi zaoferowały Nikaragua, Boliwia i Wenezuela, ale do żadnego z tych krajów nie można dolecieć bezpośrednio z Moskwy.

Wcześniej w środę Biały Dom oznajmił, że czeka na wyjaśnienie przez władze Rosji statusu Edwarda Snowdena, który tego dnia wciąż nie miał zezwolenia władz Rosji na opuszczenie strefy tranzytowej lotniska.

Czytaj więcej w Money.pl
Snowden dostał "Zbrodnię i karę". Jest wolny Adwokat przekazał Amerykaninowi dokument wydany przez Federalną Służbę Migracyjną, potwierdzający prawo przekroczenia granicy Rosji.
Biały Dom zażądał od Kremla wyjaśnień Administracja prezydenta Baracka Obamy wyraziła jasno wobec Moskwy swe pragnienie, by Snowden wrócił do USA, aby móc go postawić przed sądem pod zarzutem szpiegostwa.
Gdzie Snowden? Rosjanie rozkładają ręce Rosyjskie media podają, że Amerykanin wyprowadził się z hotelu na moskiewskim lotnisku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)