Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Snowden powinien trafić do kraju trzeciego, stamtąd do USA

0
Podziel się:

Sprawa Snowdena, który przebywa wciąż w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, nie powinna poróżnić Stanów Zjednoczonych i Rosji - pisze dziennik Financial Times.

Snowden powinien trafić do kraju trzeciego, stamtąd do USA
(AP/Fotolink/East News)
bFfJgEUl

Dziennik _ Financial Times _ pisze dziś w artykule redakcyjnym, że były pracownik amerykańskich służb wywiadowczych Edward Snowden powinien zostać przekazany krajowi trzeciemu, a w pewnym momencie stanąć w USA przed sądem, by przejść _ sprawiedliwy proces _.

Gazeta podkreśla, że sprawa Snowdena, który przebywa wciąż w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, nie powinna poróżnić Stanów Zjednoczonych i Rosji.

_ USA mają rację zabiegając o ekstradycję Snowdena. Naruszył umowy o zachowaniu tajemnicy i złamał prawo _ - zauważa dziennik. Natomiast Rosja _ nie chce irytować USA, oferując Snowdenowi azyl polityczny _, ale też _ nie wyda Snowdena Stanom Zjednoczonym _. Zdaniem _ FT _ należy unikać ostrej krytyki Rosji za taką postawę.

bFfJgEUn

_ Jak USA zareagowałyby, gdyby pracownik rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa ujawnił tajne materiały i siedział teraz na amerykańskim lotnisku, starając się o azyl? Czy Biały Dom wydałby go Moskwie, na potencjalną karę śmieci? _ - zastanawia się dziennik.

Zauważa, że teraz _ najbardziej pożądanym przez Rosję wyjściem _ byłoby, gdyby Snowden trafił do innego kraju, jak np. Wenezuela.

_ Najlepiej byłoby, aby zbiegły szpieg został przekazany krajowi trzeciemu, skąd w pewnym momencie mógłby zostać wydany w drodze ekstradycji, aby przejść w USA sprawiedliwy proces, na jaki zasługuje _ - konkluduje _ Financial Times _.

Dodaje, że możliwości, jakie Snowden ma do dyspozycji _ szybko się kurczą _. Amerykanin _ popełnił błąd myśląc, że Hongkong może być przystanią _. Patrząc wstecz wydaje się, że powinien był jechać najpierw na Kuby lub do Ekwadoru, tam przekazać swoje dokumenty dziennikarzom i na miejscu szukać azylu - uważa brytyjski dziennik.

bFfJgEUt
Czytaj więcej w Money.pl
Edward Snowden poprosił o azyl polityczny Snowden od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu. Jego paszport został unieważniony przez władze USA.
Co ze Snowdenem? "Rosja nikogo nie wydaje" Na konferencji prasowej w Moskwie Putin zadeklarował również, że ekstradycja Snowdena do USA nie wchodzi w grę.
"Los Snowdena jest w rękach Rosji" Stwierdził prezydent Ekwadoru Rafael Correa. Podziękował przy tym Snowdenowi za ujawnienie zakresu działalności NSA.
bFfJgEUO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)