Notowania

somalia
10.09.2012 22:50

Somalia ma prezydenta. Został nim znany profesor

Profesor uniwersytecki i działacz ruchu obrony praw człowieka Hassan Szejk Mohamud został wybrany na nowego prezydenta Somalii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Profesor uniwersytecki i działacz ruchu obrony praw człowieka Hassan Szejk Mohamud został wybrany na nowego prezydenta Somalii przez Tymczasowy Parlament Federalny. *

Do drugiej tury przeszło czterech z łącznie 22 kandydatów. Dwóch z nich zrezygnowało i w ten sposób jedynym rywalem Mohamuda był dotychczasowy szef państwa Szejk Szarif Szejk Ahmed.

Ośmioletni mandat somalijskiego rządu przejściowego upłynął w sierpniu. Nowy prezydent mianuje następnego premiera, a ten utworzy swój gabinet.

Członkowie Tymczasowego Parlamentu Federalnego powoływani są przez przywódców klanowych. Hassan Szejk wygrał stosunkiem 155 do 70 głosów.

Od czasu obalenia w 1991 roku dyktatury Mohammeda Siada Barre Somalia pogrążona jest w politycznym chaosie. Główny przeciwnik rządu, radykalne islamskie ugrupowanie zbrojne Al-Szabaab, nadal kontroluje znaczne obszary w środkowej i południowej części kraju.

Przed ponad rokiem wojska rządu przejściowego i oddziały Unii Afrykańskiej wyparły bojowników Al-Szabaab z Mogadiszu, ale islamiści nadal przeprowadzają w stolicy zamachy. Jak pisze agencja dpa, wielu obserwatorów sądzi, że w dającej się przewidzieć przyszłości sytuacja w Somalii niewiele się zmieni.

Czytaj więcej w Money.pl
Negocjował okup. Wyrok: 12 razy dożywocie W zeszłym roku u wybrzeży Somalii piraci uprowadzili amerykański jacht i zabili czworo Amerykanów.
Upadłe państwo ma nową konstytucję To pierwszy krok ku stworzeniu trwałych struktur państwowych w kraju targanym od ponad 20 lat wojną domową.
Tagi: somalia, prezydent, wojna, wybory, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz