Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie szefów dyplomacji w sprawie Egiptu

0
Podziel się:

W trakcie zamieszek między policją a zwolennikami obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego zginęło już ponad 800 osób.

Spotkanie szefów dyplomacji w sprawie Egiptu
(PAP/EPA)

Szefowie dyplomacji państw UE spotkają się pojutrze w Brukseli, by omówić napiętą sytuację w Egipcie i uzgodnić wspólne działania - poinformował dziś specjalny przedstawiciel UE ds. południowego regionu Morza Śródziemnego Bernardino Leon.

Wydarzenia w Egipcie, gdzie w trakcie zamieszek między policją a zwolennikami obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego zginęło już ponad 800 osób, były w poniedziałek tematem pilnej narady ambasadorów państw członkowskich w Brukseli.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton przygotuje przed środowym spotkaniem ministrów propozycje działań UE wobec Egiptu. Leon, dopytywany, czy Unia może wstrzymać pomoc finansową dla tego kraju, odparł jedynie, że _ żadna opcja nie jest wykluczona _. Podkreślił jednocześnie, że na obecnym etapie nie rozmawia się o możliwości wprowadzenia unijnych sankcji wobec Egiptu albo przedstawicieli władz tego kraju.

_ - UE jest przekonana, że polityczne rozwiązanie konfliktu w Egipcie jest możliwe - podkreślił Leon. - Chcemy odgrywać konstruktywną rolę i promować rozwiązanie polityczne. Nie będzie to łatwe, bo sytuacja jest bardzo złożona _.

Według Leona rząd Egiptu ponosi dużą części odpowiedzialności za wydarzenia w tym kraju, ale _ nie jest jedynym odpowiedzialnym _. _ Przemoc jest po obu stronach i należy ją powstrzymać _ - podkreślił.

Zastępca stałego przedstawiciela Polski przy UE Paweł Herczyński powiedział PAP, że Polska, tak jak większość krajów UE, ostrożnie podchodzi do propozycji wstrzymania pomocy finansowej dla Egiptu. _ - Cokolwiek Unia zdecyduje w stosunku do Egiptu, na pewno nie powinno się to odbyć kosztem egipskiego społeczeństwa obywatelskiego. Bylibyśmy bardzo ostrożni, jeśli chodzi o sankcje gospodarcze czy wstrzymanie pomocy finansowej _ - powiedział.

Według Herczyńskiego kraje UE zamierzają koordynować swoje działania konsularne w Egipcie, jeśli ewentualna eskalacja zamieszek w Egipcie zagroziłaby przebywającym w tym kraju tysiącom turystów z Unii. Podczas poniedziałkowej dyskusji przedstawiciel Polski zwrócił też uwagę na nasilenie ataków na chrześcijan w Egipcie. - _ Nie możemy zaakceptować przemocy na tle religijnym, wymierzonej w chrześcijan _ - powiedział Herczyński.

W miniony weekend UE zapowiedziała, że zrewiduje w najbliższym czasie swoje relacje z Egiptem, jeśli przemoc nie ustanie. Austriacki minister spraw zagranicznych zażądał wstrzymania unijnej pomocy finansowej dla tego kraju; po arabskiej wiośnie w 2011 roku i odsunięciu od władzy prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, Unia i powiązane z nią instytucje finansowe zaoferowały temu państwu ponad 5 mld euro w formie grantów, preferencyjnych kredytów oraz pożyczek na lata 2012-2013 na rzecz wsparcia procesu demokratyzacji Egiptu.

Według źródeł w Komisji Europejskiej Egipt i tak wykorzystuje zaledwie ułamek zadeklarowanych kwot pomocy finansowej, bo kraj ten nie wdraża demokratycznych reform i tym samym nie spełnia warunków otrzymania takiego wsparcia. Unijna pomoc płynie tylko na projekty realizowane przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego i z pominięciem rządu Egiptu.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia odbierze Egiptowi 5 mld euro? Może dojść do zawieszenia środków, które Egipt miał otrzymać jako wsparcie na drodze demokratycznych reform.
Wojna w Mali. Będzie konferencja donatorów Spotkanie ma być okazją do zebrania środków i przekazania innego koniecznego wsparcia dla malijskich sił obronnych i bezpieczeństwa.
Jedna ze spraw przeciwko Mubarakowi wraca do prokuratury W odrębnym procesie karnym Mubarak został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)