Notowania

powódź 2010
03.01.2011 17:35

Stan rzek wciąż wysoki. Sytuacja trudna

Stany alarmowe przekroczone są, między innymi, na Warcie i Noteci oraz Bugu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lpiepiora/CC/Flickr)

*Stany alarmowe przekroczone są, między innymi, na Warcie i Noteci oraz Bugu. Sytuacja nadal jest trudna - ocenia hydrolog Mirosław Samulski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. *

_ - Nadal na wielu rzekach szczególnie Polski nizinnej notujemy wysokie stany wody. Stany ostrzegawcze i alarmowe nadal przekroczone są na dolnej Odrze, Warcie oraz Noteci, na Wiśle pomiędzy ujściem Narwi a Zbiornikiem Włocławek oraz lokalnie na Bugu i rzekach jego zlewni: Liwcu i Krznie _ - powiedział IAR Mirosław Samulski.

Fala wezbraniowa pochodząca z ostatniego ocieplenia i topnienia pokrywy śnieżnej znajduje się na środkowej Odrze i dociera do dolnej Odry. Zdaniem hydrologa najgroźniejsze obecnie są zjawiska lodowe na Odrze i jej dorzeczach, bo one powodują utrudniony przepływ w rzece i zwiększenie poziomu wód. Mogą się tworzyć również zatory.

Od czwartku prognozowane jest kolejne ocieplenie i odwilż. Opady śniegu będą przechodzić w opady marznącego deszczu i deszczu. Mirosław Samulski podkreśla, że trudno w tej chwili ocenić, jak wpłynie to na sytuację hydrologiczną. _ - Opady deszczu topią pokrywę śnieżną i wtedy mamy większe zasilenie rzek wodami roztopowymi. W rzekach natomiast pokrywa śnieżna będzie pękać i spływać w dół. Wtedy mogą tworzyć się zatory _ - tłumaczy Samulski zastrzegając, że hydrolodzy będą monitorować sytuację na bieżąco.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przypomina o niebezpieczeństwie przebywania nad brzegami rzek, możliwości podtopienia terenów bezodpływowych i obniżonych oraz utrudnieniach w prowadzeniu prac w korytach rzek.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t124380.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/alarm;przeciwpowodziowy;w;szesciu;gminach;wielkopolski,189,0,731069.html) Alarm przeciwpowodziowy w sześciu gminach Wielkopolski Noteć przekroczyła stan ostrzegawczy, zator w Jaryni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t45466.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stany;alarmowe;na;odrze;przekroczone,84,0,682324.html) Stany alarmowe na Odrze przekroczone W wyniku intensywnych opadów, podniesie się stan wody w środkowym dorzeczu Odry.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t97865.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/alarmujace;zapowiedzi;imigw,86,0,628054.html) Alarmujące zapowiedzi IMiGW Padający deszcz doprowadzi do podniesienia poziomu wód w rzekach - ostrzega Instytut.

Na wielu polskich rzekach utrzymują się wysokie stany wód. Stany alarmowe przekroczone są, między innymi, na Warcie i Noteci oraz Bugu. Sytuacja nadal jest trudna - ocenia hydrolog Mirosław Samulski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Tagi: powódź 2010, rzeki, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz