Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Subwencje dla partii zostają. Kaczyński grozi Tuskowi

0
Podziel się

Debata nad projektem Platformy Obywatelskiej była wyjątkowo burzliwa.

Subwencje dla partii zostają. Kaczyński grozi Tuskowi
(PAP/Leszek Szymański)
bDZgkSFx

[aktualizacja: 14:29]

Jarosław Kaczyński zagroził, że jeżeli Donald Tusk nie odwoła słów o korupcji politycznej za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, to czeka go proces. Premier odpowiedział, że nie boi się prezesa PiS.

Debata nad projektem Platformy Obywatelskiej zakładającym czasowe zawieszenie finansowania partii politycznych z budżetu była wyjątkowo burzliwa.

Premier nie jest zaskoczony groźbą procesu sądowego ze strony Jarosława Kaczyńskiego za słowa o tym, że _ historia korupcji w Polsce to jest historia wszystkich partii politycznych. Najciszej w tej sprawie powinni siedzieć posłowie PiS _. Dodał, że nie przestraszył się gróźb prezesa.

bDZgkSFz

POSŁUCHAJ SZEFA RZĄDU:

Zdaniem premiera, najważniejsza jest istota sprawy, bo zniesienie finansowania partii politycznych nie jest lekiem na korupcję. - _ Lekiem na korupcję są lepsze przepisy gospodarcze, sprawniejsze ekipy państwowe i wymiar sprawiedliwości _- mówił premier.

Słowa szefa SLD Grzegorza Napieralskiego,a szczególnie prezesa Kaczyńskiego, którzy bronili subwencji, Donald Tusk uważa, _ za próbę odwrócenia kota ogonem. _

POSŁUCHAJ SZEFA RZĄDU:_ _

bDZgkSFF

_ _

W Sejmie przepadła najpierw poprawka klubu Polska jest Najważniejsza, którychciał, by subwencje były zawieszone już od stycznia. Ostatecznie posłowie jednogłośnie odrzucili zmianę wprowadzającą zawieszenie finansowania partii z budżetu w latach 2012 i 2013.

Szef rządu powiedział, że PiS i Sojusz Lewicy Demokratycznej bronią swoich pieniędzy.

Podkreślił, że lekarstwem na korupcję nie jest finansowanie partii politycznych z budżetu, ale lepsze przepisy gospodarcze, sprawniejsze służby państwowe i wymiar sprawiedliwości.

bDZgkSFG

POSŁUCHAJ SZEFA RZĄDU:

Platforma nie składa broni, o zamrożenie powalczy w Senacie_ _

Platforma Obywatelska ponowi w Senacie propozycję zamrożenia oraz obniżenia o połowę subwencji dla partii politycznych w latach 2012 i 2013. Taką informację, podaną wcześniej przez premiera, potwierdził szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz_ . _

POSŁUCHAJ TOMASZA TOMCZYKIEWICZA:_ _

bDZgkSFH

Z wydruków głosowań wynikało jednak, że do przyjęcia zamrożenia subwencji na dwa lata lub przynajmniej ograniczenia ich o połowę zabrakło dosłownie kilku głosów Platformy Obywatelskiej. Przewodniczący Tomczykiewicz tłumaczy, że część z nich to mandaty, które przepadły na rzecz samorządu. Jak zapewnia do ponownego głosowania uda się uzupełnić skład ław poselskich PO. _ - Natomiast posłowie, którzy z innych przyczyn nie stawili się na głosowania muszą liczyć się z konsekwencjam i - podkreśla Tomczykiewicz . _

POSŁUCHAJ TOMASZA TOMCZYKIEWICZA:_ _


bDZgkSFI

W nowelizacji o partiach politycznych udało się jedynie wprowadzić likwidację waloryzacji subwencji od 2011 roku._ _

_

_

- _ Dobrze się stało: albo finansowanie z budżetu, albo korupcja na wielką skalę _- powiedział Jarosław Kaczyński.

_ - Sądzę, że zgodnie z zasadami rozsądku i doświadczenia, takim doświadczeniem była choćby afera hazardowa, wszystko wskazuje na to, że stało się dobrze. Albo finansowanie z budżetu, albo korupcja na wielką skalę - innego wyjścia nie ma _ - powiedział prezes PiS.

Kaczyński zaznaczył, że ograniczenie finansowania partii oznaczałoby, że _ jedyna realna partia opozycyjna _ miałaby radykalnie ograniczone możliwości działania. _ - To jest droga ku sytuacji rosyjskiej. Dobrze się stało, że to nie zostało uchwalone _ - ocenił.

Kaczyński był też pytany o swoją utarczkę słowną z premierem Donaldem Tuskiem. Powiedział, że Tusk, jeżeli _ będą obowiązywały normalne reguły _, przegra sprawę w sądzie.

Prezes PiS był też pytany czy do korupcji politycznej nie dochodziło za rządów PiS np. w trakcie negocjacji wiceprezesa partii Adam Lipińskiego z posłanką Samoobrony Renatą Beger. - _ Sprawa Beger, która jest często przytaczana, to była sytuacja, w której to pani Beger proponowała różne rzeczy i otrzymała odpowiedź negatywną. Więc tam żadnej korupcji nie było _ - podkreślił Kaczyński.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t122885.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/partie;bez;dotacji;psl;to;sie;moze;zle;skonczyc,235,0,723179.html) Partie bez dotacji? PSL: To się może źle skończyć Sawicki: Ugrupowania będą szukały bogatych sponsorów
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t90200.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;chce;zabrac;partiom;pieniadze,27,0,723227.html) Prezydent chce zabrać partiom pieniądze Nowak: Mniej picu wyjdzie tylko na dobre naszej polityce.
bDZgkSGa
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)