Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świńska grypa znów atakuje. Pierwsze zgony

0
Podziel się:

W Getyndze zmarły pierwsze dwie ofiary wirusa, w tym 3-letnia dziewczynka.

Świńska grypa znów atakuje. Pierwsze zgony
(pokpok31/CC/Flickr)

W niemieckim landzie Dolna Saksonia odnotowano pierwsze w tym sezonie przypadki zgonów po zarażeniu wirusem A(H1N1), zwanym potocznie wirusem _ świńskiej _ grypy. Ofiary to 3-letnia dziewczynka i 51-letni mężczyzna. Oboje zmarli w klinice uniwersyteckiej w Getyndze.

Ministerstwo zdrowia Dolnej Saksonii uspokaja, że nie ma powodów do paniki. Zaleca jednak profilaktyczne szczepienia przeciwko wirusowi, szczególnie osób z grup podwyższonego ryzyka, czyli starszych i chronicznie chorych oraz kobiet w ciąży.

Minister Ayguel Oezkan zapewnia, że w Dolnej Saksonii szczepienia te są dla wszystkich całkowicie bezpłatne. _ - W pozostałych landach jest inaczej - bezpłatne szczepienia dotyczą tylko grup ryzyka, inni muszą płacić. W Dolnej Saksonii wszelkie koszty pokrywają tutejsze władze _ - mówi Oezkan.

Szczyt zachorowań na grypę wywołaną wirusem A(H1N1) jest spodziewany w Niemczech pod koniec stycznia lub w lutym. Śmiertelny przypadek zanotowano w ostatnich dniach także na południu Szwecji. W szpitalu w Helsingborgu zmarł zarażony wirusem A(H1N1) siedmiolatek.

Do marca 2009 roku znane były jedynie rzadkie przypadki zakażeń ludzi wirusem grypy A(H1N1) - głównie wskutek bezpośredniego kontaktu ze świniami. Potem zaczęto potwierdzano przypadki zakażeń nowym szczepem wirusa typu w Kalifornii i Teksasie. W maju 2009 roku potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia w Polsce. 11 czerwca tego samego roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła najwyższy, szósty stopień zagrożenia oznaczający pandemię. Koniec pandemii ogłoszono dwa miesiące później.

Na świecie wirus A(H1N1) zabił ponad 11,5 tysiąca osób, najwięcej w USA i Brazylii, w Polsce - ponad sto. To wielokrotnie mniej niż wirus _ zwykłej _ grypy seozonowej.
Podczas pandemii polski rząd nie zaopatrzył się w szczepionki przeciwko _ nowej _ grypie, bo - jak tłumaczyła minister zdrowia Ewa Kopacz - żaden producent nie chciał wziąć na siebie odpowiedzialności za ewentualne skutki uboczne szczepionek i jej wprowadzenie do aptek. Wkrótce okazało się, że kraje, które kupiły szczepionki, mają problem z pozbyciem się ich nadmiaru.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t85479.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;brytania;rzad;zmarnowal;miliardy;na;szczepionki,196,0,584644.html) W.Brytania: Rząd zmarnował miliardy na szczepionki? Resort zdrowia zamówił 132 mln szczepionek przeciw A(H1N1). Zaszczepiło się 4,25 mln osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t74894.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pandemia;grypy;ah1n1;slabsza;niz;zakladano,200,0,577992.html) Pandemia grypy A(H1N1) słabsza niż zakładano Światowa Organizacja Zdrowia przyznaje, że przewidywała poważniejszy przebieg epidemii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t74895.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francja;rezygnuje;ze;szczepionek;na;ah1n1;i;slono;zaplaci,117,0,601973.html) Francja rezygnuje ze szczepionek na A(H1N1) i słono zapłaci Firmy farmaceutyczne dostaną 48 milionów euro rekompensat.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)