Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Świt Odysei" nad całą Libią?

0
Podziel się:

Francuskie wojska planują rozszerzyć działalność poza rejon Bengazi.

"Świt Odysei" nad całą Libią?
(PAP/EPA)
bEsmmMDF

Francja może od jutra rozszerzyć swe działania militarne nad Libią poza region Bengazi, powiedział rzecznik francuskich sił zbrojnych. W pierwszych dniach operacji Francuzi kontrolowali przestrzeń nad Bengazi, które jest stolicą powstańców.

Koalicja USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady i Włoch przystąpiła w sobotę do operacji _ Świt Odysei _, mającej powstrzymać ataki wojsk Muammara Kadafiego na ludność cywilną. Gotowość do udziału w operacji, prowadzonej na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, zadeklarowały także inne państwa, w tym arabskie.

Włochy domagają się, aby dowództwo operacji przejęło NATO, w którym jednak nie ma jednomyślności co do interwencji w Libii. Za dowódczą rolą NATO opowiadają się m.in. Włochy i Wielka Brytania. Francuski minister spraw zagranicznych Alain Juppe zwrócił uwagę, że operacji libijskiej pod przywództwem NATO, sprzeciwiają się kraje arabskie.

bEsmmMDH

Francja, jak pisze agencja Associated Press, zaproponowała, by za nadzorowanie operacji militarnej nad Libią był odpowiedzialny nowy - pozanatowski - polityczny komitet wykonawczy.

Według AP minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe powiedział, że nowy organ zgrupuje ministrów spraw zagranicznych państw uczestniczących w koalicji, jak Wielka Brytania, Francja i USA, a także Ligi Arabskiej. Do ich spotkanie ma dojść w najbliższych dniach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t135638.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wojna;w;libii;rakiety;spadly;na;trypolis,185,0,797113.html) Wojna w Libii. Rakiety spadły na Trypolis Amerykanie przejęli dowodzenie. Francuzi bronią Bengazi z powietrza. Operację _ Świt Odysei _ prowadzi koalicja pięciu krajów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t135735.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;stracili;f15;syn;kaddafiego;nie;zyje,46,0,798254.html) Amerykanie stracili F15. Syn Kaddafiego nie żyje? Stolica Libii pod obstrzałem. Pojawiły się pogłoski o śmierci syna dyktatora. Giną też cywile. Chiny apelują o zawieszenie broni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t135579.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;chcemy;usunac;kaddafiego,191,0,798143.html) Obama: Chcemy usunąć Kaddafiego Prezydent USA twierdzi, że ograniczenie celu misji wojskowej do ochrony ludności cywilnej, nie wyklucza usunięcia libijskiego dyktatora.
bEsmmMEi
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)