Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syria jeszcze walczy. Tworzą rząd na uchodźstwie

0
Podziel się:

- Powierzono mi misję kierowania przejściowym rządem i rozpoczęcia konsultacji z opozycją w Syrii i na uchodźstwie - powiedział w stolicy Egiptu.

Pierwszy po prawej. W czasie pierwszego kongresu w Tunisie
Pierwszy po prawej. W czasie pierwszego kongresu w Tunisie (Tonemgub2010/CC0 1.0/Wikimedia)

Syryjski opozycjonista Haitham al-Maleh ogłosił na konferencji prasowej, że otrzymał od koalicji Syryjczyków _ niezależnych i bez afiliacji politycznej _ misję utworzenia rządu na uchodźstwie, który będzie miał swoją siedzibę w Kairze.

- _ Powierzono mi misję kierowania przejściowym rządem i rozpoczęcia konsultacji z opozycją w Syrii i na uchodźstwie _ - powiedział w stolicy Egiptu.

Al-Maleh wyjaśnił decyzję o utworzeniu rządu obawą przed próżnią po upadku prezydenta Baszara el-Asada. _ Nie chcemy wtedy znaleźć się w sytuacji próżni politycznej i administracyjnej. Ten etap jest konieczny do współpracy pomiędzy wszystkimi partiami _ - dodał.

W poniedziałek Wolna Armia Syryjska, złożona z dezerterów z armii rządowej i uzbrojonych cywilów walczących z reżimem, przedstawiła _ program zgody narodowej _, w którym zaapelowano o utworzenie rady prezydenckiej złożonej z sześciu osób - polityków i wojskowych, którzy rządziliby w okresie przejściowym po upadku obecnych władz.

Instancja ta miałaby za zadanie _ proponowanie nowego prawa, poddawanego pod referendum w celu zrestrukturyzowania armii i sił bezpieczeństwa oraz przedstawianie rozwiązań na rzecz włączenia do struktur militarnych cywilów, którzy brali udział w rewolucji _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m241185.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/interwencja;w;syrii;juz;pewna;pytanie;brzmi;kiedy,64,0,1133632.html) *To będzie "gwóźdź do trumny" Asada? * Sekretarz obrony USA Leon Panetta ostro krytykuje działania militarne reżimu syryjskiego. Abdel Basset Sajda, przywódca Narodowej Rady Syryjskiej (NRS), głównego ciała opozycji przeciwko prezydentowi Asadowi, ogłosił w sobotę, że będzie rozmawiał z ugrupowaniami rebelianckimi o rządzie przejściowym, na czele którego miałaby stanąć osoba zaangażowana w działania rewolucyjne.

81-letni al-Maleh - działacz, były adwokat i obrońca praw człowieka - wielokrotnie siedział w syryjskim więzieniu. Ostatni raz umieszczono go tam w 2009 roku; został zwolniony z uwagi na wiek po amnestii w marcu 2011 roku, kilka dni przed wybuchem rewolty.

Pracował dla Amnesty International i pomagał w utworzeniu w 2001 roku Syryjskiego Stowarzyszenia na rzecz Praw Człowieka. W marcu 2012 roku odszedł z NRS, gdyż - jak powiedział - był sfrustrowany brakiem przejrzystości i złą organizacją w Radzie. Agencje pisały wtedy, że jego odejście może oznaczać, że między głównymi postaciami opozycji syryjskiej toczy się walka o przywództwo.

Czytaj więcej w Money.pl
"Ta wojna przekracza granice wyobraźni" Organizacja Amnesty International oskarżyła władze Syrii o dopuszczanie się zbrodni przeciwko ludzkości.
Rwą ciało obcęgami i rażą prądem. To metody... Od czasu wybuchu protestów przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, w syryjskich więzieniach systematycznie i na szeroką skalę stosuje się tortury.
Ludzie głodują, giną na ulicach. To katastrofa W ubiegłym miesiącu żywności potrzebowało około 850 tys. osób, teraz szacuje się, że już 1,5 mln osób miesięcznie.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)