Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamieszki w afryce
17.06.2011 17:58

Syria: Siły bezpieczeństwa zabiły 16 osób

Szesnaście osób zginęło w piątek w Syrii, gdy siły bezpieczeństwa użyły broni, by rozproszyć protestujących.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/AL ARABIYA)

Szesnaście osób zginęło w piątek w Syrii, gdy siły bezpieczeństwa użyły broni, by rozproszyć protestujących przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada w Banijas i innych miastach.

Dziewięć osób zginęło w mieście Homs w centrum kraju, gdzie manifestowało około 5 tys. ludzi. **Zabici zostali również manifestujący w innych miastach: w położonym na wschodzie kraju Dajr az-Zaur dwie osoby, dwie na przedmieściu Damaszku Harasta, jedna w Aleppo oraz 16-letni chłopiec i jeszcze jedna osoba w położonym na południu Dael - podały Lokalne Komitety Koordynacyjne, które dokumentują syryjskie protesty społeczne.

W Dael protestujący wznosili okrzyki przeciwko potężnemu kuzynowi prezydenta Ramiemu Machlufowi, który jest najbardziej wpływowym biznesmenem w kraju, zdaniem Syryjczyków uwikłanym w korupcję. W czwartek Machluf oznajmił, że poświęci się teraz działalności dobroczynnej. _ Machluf, pobaw się w coś innego! _ wykrzykiwano w piątek w Darze niedaleko granicy z Jordanią. Właśnie od Dary zaczęły się w połowie marca protesty.

Według przewodniczącego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Ramiego Abdel Rahmana, do manifestacji po dzisiejszych modlitwach doszło też w Banijas, w regionie Dary na południu i na zachodzie w nadmorskiej Dżabli. Manifestujący tam wznosili okrzyki przeciwko rządowi i wyrażali solidarność z oblężonymi przez wojsko miastami.

Z kolei obrońca praw człowieka Abdallah al-Chalil podał, że w Madinat as-Saura (d. Tabka) na północy kraju protestowało co najmniej 2500 ludzi, ale siły bezpieczeństwa nie interweniowały. Oficjalna syryjska agencja Sana podała, że rannych zostało trzech policjantów w jednej z dzielnic Damaszku.

Sana poinformowała również o zgromadzeniach w licznych miastach, w tym w Damaszku, Dajr az-Zaur, Hamie w zachodniej Syrii, gdzie manifestujący _ wykrzykiwali różne hasła _. Według AFP rzadko się zdarza, aby Sana informowała o manifestacjach.

Natomiast syryjska telewizja podała, że w piątek zabito policjanta, a ponad dwudziestu zostało rannych, kiedy _ uzbrojone bandy _ otworzyły ogień.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t141864.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamieszki;w;syrii;wladze;stosuja;taktyke;spalonej;ziemi,145,0,849809.html) Zamieszki w Syrii. Władze stosują taktykę spalonej ziemi Armia syryjska zajęła wczoraj strategiczne miasto Dżisr al-Szugur po zmasowanym ataku z udziałem czołgów i śmigłowców bojowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t141625.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/exodus;syryjczykow;1600;juz;w;turcji,137,0,848009.html) Exodus Syryjczyków. 1600 już w Turcji Liczba uchodźców prawdopodobnie będzie rosła.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t47305.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/clinton;naciska;bo;asad;musi;odejsc,123,0,844155.html) Clinton naciska. Bo Asad musi odejść Szefowa dyplomacji amerykańskiej zażądała, aby wspólnota międzynarodowa wykazała większą jedność wobec sytuacji w Syrii.
Tagi: zamieszki w afryce, syria, zamieszki, policja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz