Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syryjski reżim przejął zamek Krak de Chevalier w prowincji Hims

0
Podziel się:

Wojsko zdobyło dzisiaj obleganą od stycznia dawną twierdzę krzyżowców Krak de Chevalier, położoną w prowincji Hims niedaleko granicy z Libanem.

Twierdza Krak de Chevalier
Twierdza Krak de Chevalier (Xvlun/CC BY-SA 2.5/pl.wikipedia.org)

Dawna siedziba joannitów w zachodniej Syrii była od dwóch lat bastionem rebeliantów.

_ Armia syryjska wywiesiła flagę narodową nad Krak des Chevaliers w prowincji Hims po rozprawieniu się z ukrywającymi się tam terrorystami _ - podała syryjska telewizja.

Telewizja al-Majadin z siedzibą w Bejrucie, popierająca reżim w Damaszku, pokazała reżimowe siły w twierdzy Krak des Chevaliers i żołnierzy wymachujących syryjską flagą na jednej z wież cytadeli. Wojsko strzelało na wiwat, ciesząc się z odniesionego zwycięstwa.

Oprócz zamku nazywanego też po arabsku Hisn al-Akrad (zamkiem Kurdów), siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi opanowały też większość położonego poniżej zamku miasta al-Hisn, z którego według mieszkańców z rana uciekło wielu rebeliantów.

Syryjskie wojsko prowadzi kampanię zabezpieczania miast i wsi wzdłuż granicy z Libanem oraz drogi ze stolicy na wybrzeże.

Trwający od trzech lat konflikt spowodował zniszczenia wielu zabytków, m.in. średniowiecznego bazaru w Aleppo i Meczetu Umajjadów. Plądrowanie zagroziło starożytnym grobowcom w Palmirze; uszkodzone zostały także rzymskie świątynie.

Budowę fortecy rozpoczęli 1031 roku Abbasydzi. W 1142 roku, w czasie wypraw krzyżowych zamek na 650-metrowym urwisku powierzono Suwerennemu Rycerskiemu Zakonowi Szpitalników Św. Jana i wtedy też otrzymał on nazwę Krak des Chevaliers - twierdzy rycerzy. Po opuszczeniu Bliskiego Wschodu przez krzyżowców w 1291 roku utracił militarne znaczenie i został zamieszkany przez miejscową ludność. Jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków, wpisanych na listę dziedzictwa kultury UNESCO.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)