Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szanse na rozmowy w sprawie Naddniestrza

0
Podziel się:

Negocjacje o statusie regionu, w którym ciągle stacjonują wojska rosyjskie, zostały zawieszone w 2006 roku.

Szanse na rozmowy w sprawie Naddniestrza
(Wiki Moldova/Public Domain)

Istnieje możliwość wznowienia negocjacji o statusie Naddniestrza, separatystycznego regionu Mołdawii. Decyzja może zapaść już na spotkaniu w czerwcu w Moskwie grupy 5 plus 2 ( Mołdawia, Naddniestrze, Rosja, Ukraina, OBWE oraz jako obserwatorzy UE i USA).

Informacje takie przekazał we wtorek wysokiej rangi dyplomata unijny. Według niego _ UE ma sygnały, że wszystkie strony są gotowe do rozmów _, a decyzja o wznowieniu zawieszonych w 2006 roku negocjacji może zapaść na najbliższym nieformalnym spotkaniu grupy 5 plus 2, które odbędzie się w czerwcu w Moskwie.

_ - Jesteśmy w bardzo delikatnym momencie, następna runda rozmów w formacie 5 plus 2 zaplanowana jest na 21 i 22 czerwca w Moskwie _ - powiedział dyplomata. _ Spodziewamy się, że podczas tego spotkania ogłosimy podjęcie formalnych negocjacji _, mających na celu _ polityczne uregulowanie statusu Naddniestrza _, dodał.

_ - Oczywiście, rozpoczęcie oficjalnych rozmów nie przesądza o ich wyniku, ale mamy nadzieję, że dojdzie do politycznego uregulowania statusu Naddniestrza _ - powiedział.

Negocjacje o statusie regionu, w którym ciągle stacjonują wojska rosyjskie, zostały zawieszone w 2006 roku. Pomimo wielu prób i nieformalnych spotkań wszystkich stron zaangażowanych w spór nie udało się od tamtej pory wznowić oficjalnie rozmów o politycznym uregulowaniu statusu tego regionu.

W styczniu 2011 roku OBWE pod przewodnictwem Litwy zaczęła sondować strony w sprawie rozpoczęcia wielostronnych rozmów. Tym razem UE łączy powodzenie negocjacji z wolą Rosji do zacieśnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z UE. Dla Brukseli taka współpraca jest możliwa, ale tylko jeśli zacieśnienie dialogu wniesie do tej współpracy _ nowy element _.

_ - Jeśli Rosja chce pokazać, że może być konstruktywnym partnerem, to ma w tej chwili taką możliwość _ - powiedział dyplomata.

Naddniestrze, zdominowana przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) separatystyczna republika na terytorium Mołdawii, w 1991 roku wypowiedziało posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie, której towarzyszyła rosyjska interwencja, wywalczyło niemal pełną niezależność. Samozwańczej republiki nie uznaje żadne państwo, ale Moskwa wspiera je gospodarczo, politycznie i utrzymuje tam swoje oddziały nazywane siłami pokojowymi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t87039.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;rumunii;nie;ufa;rosji;chodzi;o;wojska,195,0,725699.html) Prezydent Rumunii nie ufa Rosji. Chodzi o wojska Traiana Basescu niepokoi obecność oddziałów w Naddniestrzu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t136415.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;pomoze;moldawi;wejsc;do;ue,237,0,803053.html) Polska pomoże Mołdawi wejść do UE Taką deklarację złożył na forum Unia Europejska- Mołdawia premier Donald Tusk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t136276.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;w;moldawi;o;unii;i;kryzysie,149,0,802709.html) Tusk w Mołdawi o Unii i kryzysie Premier będzie dziś rozmawiał z szefem mołdawskiego rządu Vladem Filatem, w środę weźmie udział w Forum Europa-Mołdawia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)