Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szefowie misji OBWE już na Białorusi

0
Podziel się:

Kierownictwo misji obserwacyjnej OBWE na wrześniowe wybory parlamentarne przybyło dziś rano na Białoruś.

Szefowie misji OBWE już na Białorusi
(AP/FOTOLINK/East News)

Kierownictwo misji obserwacyjnej OBWE na wrześniowe wybory parlamentarne przybyło dziś rano na Białoruś - poinformowali przedstawiciele Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) w Mińsku.

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) zamierza wysłać na Białoruś 40 obserwatorów długoterminowych i 270 krótkoterminowych w celu monitorowania przebiegu wyborów do Izby Reprezentantów, niższej izby białoruskiego parlamentu, rozpisanych na 23 września.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wyrażał niezadowolenie z postawienia na czele misji obserwacyjnej OBWE Włocha Matteo Mecacciego. _ - Myślę, że mogliby znaleźć człowieka lepiej znającego się na Białorusi i sytuacji w naszym kraju _ - oświadczył na spotkaniu z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem w połowie sierpnia.

Ławrow zapewnił wówczas, że _ Rosja będzie robić wszystko, by ocena parlamentarnych wyborów na Białorusi była obiektywna, bezstronna i nie była obiektem jakichkolwiek jednostronnych, wymyślonych zasad, które stara się narzucić OBWE _.

Po wyborach prezydenckich na Białorusi 19 grudnia 2010 r. ODIHR, a także Zgromadzenie Parlamentarne OBWE uznały, że wybory nie odpowiadały standardom tej organizacji. Obserwatorzy OBWE oświadczyli, że Białorusi _ bardzo daleko do wolnych wyborów _ i skrytykowali m.in. liczenie głosów i akcję milicji wobec opozycyjnych liderów i demonstrantów w wieczór wyborczy. Białoruś podjęła wtedy decyzję o nieprzedłużeniu mandatu biura OBWE w Mińsku.

Po wyborach tych brutalnie zdławiono w Mińsku protest przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence. Do aresztów trafiło wtedy ponad 600 osób. Kilkadziesiąt z nich stanęło przed sądem w sprawach karnych dotyczących masowych zamieszek, ponad 20 skazano na pobyt w kolonii karnej.

Wszystkie kampanie wyborcze, jakie odbywały się na Białorusi od 1996 roku, zostały uznane przez OBWE za nieuczciwe. Z tego powodu szefowa i sekretarz CKW, Lidzija Jarmoszyna i Mikałaj Łazawik, zostali objęci sankcjami wizowymi przez UE i USA.

Czytaj więcej o tym, co dzieje się na Białorusi
Reżim łaskawy w sprawie "desantu misiów" Młodzi ludzie, którym postawiono zarzuty w związku z akcją zrzucenia nad Białorusią pluszowych misiów z apelami o wolność słowa, zostali zwolnieni.
Rosja stanie w obronie sąsiada Polski? Alaksandr Łukaszenka zapewnił na spotkaniu z Ławrowem, że stanowisko jego kraju w kwestiach międzynarodowych w pełni pokrywa się ze stanowiskiem Rosji.
Powinni ukrywać obywatelstwo. Były pogróżki W ostatnich dniach szwedzka ambasada otrzymywała pogróżki pod adresem swoich obywateli w tym kraju. Dyplomaci zalecają ostrożność podczas pobytu na Białorusi.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)