Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szpitali z Lubelszczyzny nie stać na dodatkowe ubezpieczenia

0
Podziel się:

Od stycznia tego roku obowiązują nowe przepisy, w myśl których każdy szpital, oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, musi wykupić polisę od błędów medycznych. Skorzystać mają poszkodowani pacjenci, którzy szybciej dostaną odszkodowanie. Pod warunkiem, że zgłoszą sprawę do specjalnej komisji przy Urzędzie Wojewódzkim, a ta pozytywnie rozpatrzy ich wniosek.

Szpitali z Lubelszczyzny nie stać na dodatkowe ubezpieczenia

Problem w tym, że szpitali nie stać na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. - Do tej pory tylko dwa szpitale z naszego regiony wykupiły tzw. polisę od zdarzeń medycznych. To placówki w Krasnymstawie i Łęcznej - informuje Kamil Smerdel, rzecznik wojewody lubelskiego. Na polskim rynku tylko PZU oferuje ubezpieczenie od błędów lekarskich. Stawka dla każdej placówki ustalana jest indywidualnie. Jak twierdzą dyrektorzy szpitali, kwoty są horrendalne. - W ubiegłym roku ubezpieczenie OC kosztowało nas 190 tys. złotych. Teraz za OC i dodatkową polisę płacimy w sumie 550 tys. złotych. Dla nas to ogromne pieniądze - przyznaje Piotr Rybak, dyrektor szpitala w Łęcznej. Szpital w Krasnymstawie za wykupienie polisy zapłacił 295 tys. złotych. - Jesteśmy w trakcie restrukturyzacji, od dłuższego ostro zaciskamy pasa. Taki wydatek poważnie zakłóca nasz plan oszczędnościowy - wyjaśnia Piotr Matej, dyrektor szpitala w Krasnymstawie. - Ale musimy się ubezpieczyć - dodaje. Lubelskie szpitale na razie zwlekają z wykupieniem
polisy od błędów medycznych. - W przypadku naszej placówki mówimy aż o 400 tys. złotych rocznie. To dla nas zbyt duże pieniądze - powiedziała nam niedawno Mirosława Borowiec, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie. Łatwiej o odszkodowanie 16 osobowa Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych została powołana na początku bieżącego roku. Wyda orzeczenie maksymalnie w ciągu czterech miesięcy od złożenia odpowiedniego wniosku. Maksymalna wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia, jaką można uzyskać, to 100 tysięcy złotych - w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta oraz 300 tysięcy złotych - w przypadku jego śmierci. Nasze serwisy: Kronika policyjna Lubelszczyzny Repertuar lubelskich kin Lubelski informator miejski Z przymrużeniem oka Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera! Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się! Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)