Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szwecja: Co piąty mieszkaniec to cudzoziemiec

0
Podziel się

Poza Finami najwięcej jest w tym kraju Polaków.

Szwecja: Co piąty mieszkaniec to cudzoziemiec
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEpxyYzp

Ponad 1,6 mln mieszkańców Szwecji stanowią osoby urodzone za granicą lub mające obojga rodziców innej niż szwedzka narodowości. To 20 proc. całej populacji, która szacowana jest na 9,4 mln. Spośród obywateli państw Unii Europejskiej, poza Finami najwięcej jest w tym kraju Polaków - podał Szwedzki Urząd Statystyczny.

Według najnowszych danych w Szwecji mieszka 78,5 tys. Polaków i osób pochodzenia polskiego. Spośród unijnych narodowości większą grupę (ponad 256 tys.) stanowią tylko Finowie, którzy od lat z racji historycznych związków ze Szwecją i znajomości języka szwedzkiego chętnie osiedlają się w tym kraju.

Ponadto, spośród obywateli krajów UE w Szwecji mieszka sporo Duńczyków (58 tys.), Niemców (ponad 50 tys.), Brytyjczyków, Węgrów oraz Rumunów (po ponad 20 tys.).

bEpxyYzr

W Szwecji osiedliło się też dość dużo imigrantów z byłej Jugosławii (112 tys.), Turków (prawie 70 tys.), oraz Norwegów (52 tys.)

Aż 472 tys. mieszkańców Szwecji pochodzi z Azji (głównie z Iraku i Iranu), a 129 tys. ma korzenie afrykańskie (przede wszystkim somalijskie i etiopskie).

Z danych opublikowanych przez Szwedzki Urząd Statystyczny w grudniu 2009 r. wynika, że od stycznia do końca października ub.r. swój pobyt w Szwecji zarejestrowało 4521 nowo przybyłych Polaków.
Szwecja odnotowała rekordowy wzrost liczby mieszkańców

bEpxyYzx
bEpxyYzS
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)