Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szwecja zniosła powszechny obowiązek służby wojskowej

0
Podziel się

W pełni zawodową armię wprowadził rząd Fredrika Reinfeldta.

Szwecja zniosła powszechny obowiązek służby wojskowej
(ec.europa.eu)
bEioAWCt

*Przejście szwedzkich sił zbrojnych na pełny status zawodowy nastąpiło z inicjatywy centroprawicowego rządu premiera Fredrika Reinfeldta (na zdjęciu). Jeszcze w połowie czerwca wyraziła na to zgodę parlamentarna opozycja, którą tworzą socjaldemokraci, Zieloni i komuniści. *

Sprawą otwartą jest to, czy po ewentualnej wygranej socjaldemokratów we wrześniowych wyborach ich przywódczyni Mona Sahlin doprowadzi do wznowienia poboru do wojska. W ostatnim czasie tylko 15 procent mężczyzn w wieku poborowym powoływano do trwającej 11 miesięcy służby zasadniczej.

Minister obrony Sten Tolgfors uzasadnił pełne uzawodowienie sił zbrojnych całkowitą zmianą sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa zewnętrznego w następstwie zakończenia zimnej wojny. Według niego, liczącym 15 tys. ludzi szwedzkim siłom zbrojnym będzie corocznie potrzebne od 4 do 6 tys. ochotników.

bEioAWCv

_ - Szwedzka zdolność do samoobrony zostanie zwiększona poprzez profesjonalizację, którą zapewnią służący na podstawie kontraktów żołnierze _ - zaznaczył Tolgfors.

bEioAWCW
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)