Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ten nałóg częściej niszczy kobiety

0
Podziel się:

Kobiety częściej niż mężczyźni mają kłopoty z sercem z powodu palenia papierosów.

Ten nałóg częściej niszczy kobiety
(16 Miles of String/CC/Flickr)

Kobiety częściej niż mężczyźni mają kłopoty z sercem z powodu palenia papierosów. Palaczki są też bardziej narażone na raka płuc - wykazał największy raport na ten temat opublikowany przez _ The Lancet _.

Główny autor badań Prof. Rachel R. Huxley, epidemiolog z University of Minnesota, twierdzi, że ryzyko chorób serca jest u palących kobiet o 25 proc. większe niż u mężczyzn. Z badań wynika bowiem, że o ile u mężczyzn ryzyko zawału serca powodowane palenie tytoniu wzrasta o 180 proc., to u kobiet o 230 proc.

_ - Nie wiemy jaka jest tego przyczyna _ - przyznał amerykański uczony. Jest to zadziwiające, bo kobiety zwykle wypalają w ciągu dnia mniej papierosów niż mężczyźni.

Autorzy raportu podejrzewają, że kobiety mogą być bardziej wrażliwe na zawarte w dymie papierosowym toksyczne substancje. Panie mogą też wypalać większą część papierosa i mocniej się zaciągać niż mężczyźni.

Prof. Huxley i Mark Woodward, epidemiolog z Johns Hopkins University, przeanalizowali 75 badań przeprowadzonych w latach 1966-2010, w których uczestniczyły prawie 4 mln osób obojga płci.

Wykazały one, że palące kobiety są jeszcze bardziej narażone raka płuc. Ryzyko zgonu z powodu tej wyjątkowo śmiertelnej choroby jest u nich aż dwukrotnie większe niż mężczyzn.

Prof. Huxley obawia się, że faktyczne ryzyko palenia tytoniu może być u kobiet jeszcze większe niż ujawniły to prowadzone przez niego badania.

Jego zdaniem, to _ niedoszacowanie _ wynika z tego, że analizowano wiele badań pochodzących z czasów, gdy znacznie mniej kobiet niż mężczyzn paliło papierosy. A od wielu lat liczba palących kobiet jest coraz większa. I coraz więcej może być wśród nich zachorowań na choroby serca i nowotwory.

Dr. Carolyn M. Dresler, dyr. Tobacco Prevention and Cessation Program w Arkansas, twierdzi, że kampanie antynikotynowe nie powinny być kierowane ogólnie do wszystkich palaczy. Aby były bardziej skuteczne, należy w nich uwzględnić specyfikę obu płci.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t131970.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/namawia;kobiety;do;badan;to;kampania,198,0,789446.html) Namawia kobiety do badań. To kampania? Lider SLD wraz z żoną przekonują do antyrakowej profilaktyki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t86446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rak;zabija;rocznie;7;6;mln;ludzi,12,0,765708.html) Rak zabija rocznie 7,6 mln ludzi Do 2030 r. liczba ta może wzrosnąć prawie dwukrotnie ze względu na popularność palenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t130710.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;chwali;swoje;listy;wyborcze;duzo;kobiet,153,0,890009.html) PO chwali swoje listy. Kobiet jest tam aż... 42 proc. kandydatów na listach wyborczych PO to kobiety, 14 pań jest liderkami list.
choroby
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)