Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Terroryzm w Iraku. Od początku stycznia zginęło ponad 900 osób

0
Podziel się:

Sześć osób zginęło w dzisiejszych zamachach w pobliżu targu i restauracji w Bagdadzie - poinformowały źródła lekarskie i w siłach bezpieczeństwa Iraku.

Terroryzm w Iraku. Od początku stycznia zginęło ponad 900 osób
(Polaris Images/East News)
bFfITBUB

Do czwartkowych zamachów, w których rannych zostało też 20 osób, doszło w stołecznych dzielnicach Kasra i Talbija. Z kolei w środę wieczorem na ulicach handlowych w dzielnicach Bagdadu - Szuala, Dżadida i Talbija - eksplodowały samochody pułapki. Zginęło co najmniej dziewięć osób. Wcześniej w środę siedem osób poniosło śmierć na obrzeżach irackiej stolicy i w Mosulu na północy kraju.

Ze statystyki prowadzonej przez agencję AFP wynika, że od początku bieżącego roku w zamachach w Iraku zginęło ponad 900 osób, czyli trzy razy więcej niż w styczniu 2013 roku.

Władze irackie nie potrafią rozładować napięcia między stanowiącymi większość ludności Iraku szyitami a sunnicką mniejszością, wśród której rozpowszechnione jest przekonanie, że rząd szyity Nuriego al-Malikiego dąży do jej zmarginalizowania.

bFfITBUD

Ponadto od końca ubiegłego roku radykalne ugrupowanie Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) walczy z siłami rządowymi o kontrolę nad zachodnią prowincją Anbar. ISIL chce tam utworzyć własne islamistyczne państwo, którego granice sięgałyby terytorium Syrii.

Według ONZ ponad 140 tys. Irakijczyków uciekło przed walkami w sunnickim Anbarze. Jest to największy ruch ludności w Iraku od pięciu lat. W poniedziałek USA ogłosiły, że zamierzają za 4,8 mld dolarów sprzedać irackim władzom 24 śmigłowce szturmowe Apache, by pomóc zwalczyć rebelię.

Amerykańscy dyplomaci oraz sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwali władze w Bagdadzie, by podjęły kroki na rzecz pojednania narodowego.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfITBUJ
bFfITBVe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)