Notowania

Przejdź na
karadzić
02.11.2009 19:30

"To Karadzić wydał rozkaz masakry"

Przed haskim trybunałem odczytano akt oskarżenia byłego serbskiego przywódcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikhail Evstafiev/CC/Wikipedia)

Prokurator Alan Tieger odczytał akt oskarżenia przeciwko Radowanowi Karadziciowi przed haskim trybunałem do spraw zbrodni wojennych w byłej Jugosławii.

_ - To on wydał rozkaz strzelania do ludności cywilnej w Sarajewie, a masakra 8 tysięcy Muzułmanów była częścią przygotowanego przez niego planu czystek etnicznych w Bośni. To Radovan Karadzić _ - mówił prokurator Tieger podczas rozprawy.

Oskarżyciel opisywał, co działo się w pierwszej połowie lat 90. w Bośni i Hercegowinie. Podkreślał, że Radovan Karadzić dowodził wojskami, które chciały usunąć Muzułmanów i Chorwatów z tego terenu. Masakrę 8 tysięcy osób w Srebrenicy Alan Tieger nazwał jedną z najczarniejszych kart historii.

Mówił o bezwzględnym i świadomym zabijaniu cywilów, nawiązując do oblężenia Sarajewa, gdzie w wyniku ostrzałów, w zasadzkach i z powodu chorób zginęło kilkanaście tysięcy osób.

Radovan Karadzić znowu nie pojawił się w trybunale, by wysłuchać zarzutów, bo - jak niezmiennie tłumaczy - nie miał czasu przygotować własnej linii obrony. Przyjdzie natomiast jutro, o czym poinformował w liście do haskiego trybunału. Radovan Karadzić napisał, że ma nadzieję na znalezienie rozwiązania, które pozwoli na sprawne przeprowadzenie sprawiedliwego procesu.

Były przywódca bośniackich Serbów chce bronić się sam i nie zgadza się na przyznanie mu adwokata z urzędu. O takiej możliwości mówił tymczasem sędzia prowadzący argumentując, że nie dopuści do utrudniania procesu w przyszłości.

Tagi: karadzić, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz