Notowania

turcja
25.01.2012 06:48

Turcja ostrzega Irak

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan przestrzegł szefa irackiego rządu Nuriego al-Malikiego przed rozpętaniem konfliktu na tle wyznaniowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan przestrzegł szefa irackiego rządu Nuriego al-Malikiego przed rozpętaniem konfliktu na tle wyznaniowym. Bagdad, który niedawno upomniał Ankarę, że miesza się w sprawy wewnętrzne, uznał tę wypowiedź za prowokację.

_ - Pan Maliki musi zrozumieć: nie zamilkniemy, jeśli rozpocznie pan w Iraku proces stawania przeciwko sobie w formie konfliktu na tle wyznaniowym _ - oświadczył Erdogan przed deputowanymi ze swojej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), zakorzenionej w islamie. - _ Nie będziemy milczeć, ponieważ dzielimy z wami granicę, mamy bliskie relacje, każdego dnia mamy ze sobą kontakt _ - dodał.

Premier Turcji zaznaczył, że Ankara oczekuje od irackich władz _ odpowiedzialnego stanowiska, które pozostawi na boku dyskryminację ze względu na wyznanie i zapobiegnie konfliktom na tle wyznaniowym _.

Biuro irackiego premiera nazwało wypowiedź Erdogana prowokacją. - _ Pan Erdogan sprowokował swoimi wypowiedziami wszystkich Irakijczyków, zwłaszcza tych, którzy uważają, że ich broni _ - oświadczyła kancelaria w Bagdadzie, czyniąc jasną aluzję do sunnitów.

Sytuacja polityczna w Iraku jest napięta od grudnia ubiegłego roku, kiedy rząd szyickiego premiera Malikiego nakazał aresztowanie sunnickiego wiceprezydenta, wywołując kryzys, który grozi przekształceniem się w konflikt o podłożu wyznaniowym. Od czasu inwazji wojsk USA, które w 2003 roku obaliły sunnickiego dyktatora Saddama Husajna, rola irackich szyitów wzrasta, a Maliki zbliżył swój rząd do Iranu. Irak ma jednak również silne związki gospodarcze z Turcją.

Na początku zeszłego tygodnia ambasadora Turcji w Bagdadzie wezwano do irackiego MSZ, by przekazać mu protest w sprawie tego, co określono jako _ mieszanie się w wewnętrzne sprawy Iraku _. Irackie władze nie ujawniły w szczegółach, z jakich tureckich wypowiedzi są niezadowolone. Protest jednak najpewniej dotyczył komentarzy tureckiego premiera, który wcześniej w styczniu ostrzegł, że w razie dalszego szerzenia się konfliktu między irackimi sunnitami i szyitami może on objąć cały świat islamski.

W niedawnym wywiadzie dla telewizji al-Hurra premier Maliki powiedział, że _ Turcja odgrywa niestety rolę, która może doprowadzić do katastrofy i wojny domowej w regionie _.

Turcja, będąca oficjalnie państwem świeckim, choć większość jej ludności stanowią sunnici, stara się odgrywać rolę łagodzącą w sytuacji, gdy szyicki Iran i sunnicka Arabia Saudyjska rywalizują o wpływy w regionie.

Świeccy rywale zarzucają partii Erdogana program islamistyczny. AKP, która wyłoniła się ze zdelegalizowanych ruchów islamistycznych, zaprzecza temu, twierdząc, że jest muzułmańską wersją europejskich partii chrześcijańsko-demokratycznych. Szczyt ataków na tle wyznaniowym przypadł w Iraku na lata 2006-2007; w dalszym ciągu jednak niemal codziennie dochodzi do aktów przemocy, które mają doprowadzić do osłabienia rządu.

Czytaj więcej o konflikcie Turcji i Iraku
Zabili wielu przemytników. Są zasmuceni W uderzeniu zginęło 35 przemytników, wziętych za uzbrojonych rebeliantów.
Weszli do Iraku. Będzie ofensywa wojsk Tureckie czołgi i pojazdy opancerzone weszły na terytorium Iraku, kierując się w stronę baz separatystów kurdyjskich, skąd atakowane są tereny tureckie.
Tagi: turcja, irak, sunnici, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz