Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
turcja
23.12.2011 19:34

Turcja zarzuca Francji ludobójstwo

Erdogan oskarżył Nicolasa Sarkozy'ego o chęć zapewnienia sobie głosów wyborców przez wywoływanie islamofobii i turkofobii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Turecki premier Recep Erdogan (na zdjęciu) oskarżył Francję o ludobójstwo podczas wojny w Algerii. Ostry konflikt między obu krajami wybuchł wczoraj, gdy francuskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało kary więzienia i grzywny za negowanie ludobójstwa Ormian dokonanego przez Turków w latach 1915-1917.

_ - Według naszych ocen 15 proc. ludności algierskiej padło ofiarą mordów popełnianych przez Francuzów od 1945 roku. To jest ludobójstwo _ - stwierdził Recep Erdogan podczas specjalnej konferencji prasowej.

Po II wojnie światowej Algierczycy zaczęli się domagać niepodległości. W 1954 roku w kraju wybuchło powstanie przeciw Francuzom. Wojna zakończyła się ogłoszeniem niepodległości Algerii w 1962 roku.

Erdogan oskarżył Nicolasa Sarkozy'ego o chęć zapewnienia sobie głosów wyborców przez wywoływanie islamofobii i turkofobii. Wcześniej turecki ambasador opuścił Paryż, po tym jak po wczorajszym głosowaniu we francuskim Zgromadzeniu Narodowym premier Recep Erdogan postanowił zerwać współpracę wojskową, a także polityczną i gospodarczą z Francją.

Turcja zaprzecza ludobójstwu Ormian. Według historyków z Armenii, w latach 1915 - 1917 Turcy wymordowali półtora miliona Ormian. Zdaniem Turcji, podczas walk i deportacji straciło życie 500 tysięcy osób.

Czytaj więcej o stosunkach Turcji z Francją
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t77898.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/turcja;posuniecia;odwetowe;wobec;francji,46,0,995630.html) Stosunki Turcji i Francji pogarszają się Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan ostro skrytykował Francję za uchwalenie ustawy o penalizacji negowania ludobójstwa Ormian.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t85045.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sarkozy;do;turkow;nie;chce;was;w;unii,163,0,784803.html) Sarkozy do Turków: Nie chcę was w Unii Prezydent Francji pojechał z oficjalną wizytą do Ankary. Jako szef grupy G20.
Tagi: turcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz