Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk złożył dymisję. Prezydent zachęca do reform

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski uważa, że wejście Polski do strefy euro powinno być impulsem do zmian.

Tusk złożył dymisję. Prezydent zachęca do reform
(PAP/Jacek Turczyk)

[aktualizacja 13:52]

Sejm zebrał się na pierwszym powyborczym posiedzeniu. *Zakończyło się już orędzie prezydenta, w którym Bronisław Komorowski mówił o wyzwaniach związanych z kryzysem ekonomicznym i sytuacją finansową obywateli. *Po nim, dymisję złożył premier Donald Tusk, wraz z całym swoim gabinetem. Obecnie posłowie mają zająć się wyborem nowego prezydium.

Po przemówieniu prezydenta rozpoczęło się ślubowanie. Posłowie byli wyczytywani nie w kolejności alfabetycznej, ale od lewej do prawej strony sali posiedzeń. Po odczytaniu roty ślubowania każdy z kolejno wywołanych posłów wstawał i wypowiadał słowo _ ślubuję _. Niektórzy dodawali też zdanie: _ Tak mi dopomóż Bóg _.

Po ślubowaniu marszałek Zych ogłosił przerwę do godziny 13. Następnie dymisję złożył na jego ręce Donald Tusk. O godzinie 15 premier uda się wraz ze swoimi ministrami do Pałacu Prezydenckiego, gdzie dymisję przyjmie prezydent i ponownie desygnuje Tuska na premiera.

Zobacz transmisję na żywo z posiedzenia Sejmu:

Źródło: Kancelaria Sejmu

Obecnie kluby będą zgłaszać kandydatury na marszałka Sejmu. Kandydata na tę funkcję zgłasza co najmniej 15 posłów, a izba podejmuje decyzję bezwzględną większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Kandydatką PO na tę funkcję będzie Ewa Kopacz. Z kolei kandydatem PiS został Marek Kuchciński.

Po wyborze nowego marszałka posłowie przyjmą uchwałę o liczbie wicemarszałków Sejmu, których będzie najprawdopodobniej pięciu. Potem planowana jest około trzygodzinna przerwa; wówczas kluby będą miały czas na zgłaszanie kandydatów na wicemarszałków.

Kandydatem PO na wicemarszałka Sejmu jest dotychczasowy minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. PiS zamierza zgłosić na tę funkcję Marka Kuchcińskiego (jeśli nie zostanie marszałkiem), Ruch Palikota - Wandę Nowicką, PSL - Eugeniusza Grzeszczaka, a SLD - Jerzego Wenderlicha.

Prezydent wyznaczył cele

Wcześniej, przed Sejmem, prezydent Bronisław Komorowski mówił o osiągnięciach i wyzwaniach dla Polski. -_ Dołączyliśmy do grona państw rozwiniętych. Poprawił się poziom życia Polaków. Polska uniknęła kryzysu, co jest zasługą polityki ostatnich lat i wieloletniego budowania gospodarki na zdrowych zasadach _ - podkreśla prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent pojawił się na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu VII kadencji. - _ Po raz siódmy Polacy wybrali w wolnym, demokratycznym akcie wyboru swoich przedstawicieli _ - przypomniał w orędziu Komorowski i dodał, że początek nowej kadencji skłania do zastanawiania się nad tym, czego Polska potrzebuje najbardziej.

Prezydent przekonywał, że długi czas bez wyborów jest szansą na podjęcie odważnych i trudnych działań. - _ Czekają nas lata trudnej, ale ważnej pracy. Polacy niejednokrotnie wykazali, że mają zdolność mobilizacji. Oczekują jednak mądrego i odważnego przywództwa politycznego. Oczekują zgody w ważnych dla Polski sprawach _ - przekonywał posłów Komorowski.

POSŁUCHAJ PREZYDENTA KOMOROWSKIEGO:

źródło: IAR

- _ Nowemu rządowi i nowemu Sejmowi przyjdzie podejmować decyzje w czasach trudnych. Przed nami stoi kilka zadań. Pierwszym jest poprawa jakości funkcjonowania państwa. Państwo jest dla obywateli, a nie odwrotnie. Pomimo wielu ważnych zmian na lepsze, procedury biurokratyczne nadal pozostają uciążliwe. Niedostateczna jest jakość i przejrzystość stanowionego prawa - _mówi Komorowski.

- _ Musimy poprawić wymiar sprawiedliwości. Zbyt długo ciągną się procesy w sprawach karnych i gospodarczych _ - podkreśla prezydent.

Komorowski przekonuje też, że trzeba wzmacniać organizacje obywatelskie. - _ Ich działalność sprawia, że człowiek nie jest samotny w obliczu trudności. Musimy więc przeciwdziałać zjawisku wykluczenia społecznego _- mówi prezydent i dodaje, że wiąże się to z jakością edukacji, a szkoła powinna uczyć odpowiedzialności za siebie.

Prezydent uważa, że powinna zostać utworzona strategia demograficzna. - _ Musimy znaleźć odpowiedź na pytanie, co robić, aby w przyszłości emerytury zapewniały samodzielność ekonomiczną osób starszych. Potrzebna jest uczciwa, publiczna debata o stopniowym podnoszeniu wieku emerytalnego _- mówi Komorowski i dodaje, że brak działań odbije się na wysokości emerytur.

Zdaniem Komorowskiego w Polsce powinno rodzić się więcej dzieci. Należy więc położyć nacisk na ułatwienie młodym kobietom i mężczyznom godzenia ról zawodowych i osobistych. Prezydent podkreśla także że trzeba dokończyć reformę służbe zdrowia.

Mówiąc o przyczynach kryzysu prezydent wskazał nadmierne zadłużanie się niektórych państw europejskich i niskiej konkurencyjności gospodarek. - _ Odpowiedzią powinno być zwiększenie i usprawnienie uregulowań wspólnotowych _- powiedział Komorowski i wskazał na fakt, że dopiero teraz inne państwa idą w nasze ślady i wprowadzają u siebie progi ostrożnościowe, które przeciwdziałają groźbie nadmiernego wzrostu długu publicznego.

Zdaniem prezydenta reformy sprawią, że Polska osiągnie gotowość do wejścia w strefie euro. - _ Bez perspektywy członkostwa w strefie euro Polska znajdzie się poza szansą na odgrywanie istotnej roli na świecie _ - wskazuje prezydent.

Czytaj więcej o aktywności prezydenta
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t134893.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komorowski;o;kryzysie;potrzebny;impuls;do;zmian,233,0,954089.html) Prezydent wskazuje: zadanie nr 1 to... Bronisław Komorowski jest przekonany, że Polska odczuje skutki kryzysu w strefie euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t134891.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/za;iles;lat;moze;byc;trudniej;prezydent;chce;euro;szybko,74,0,952138.html) Będzie trudniej. "Trzeba wierzyć w euroland" Docelowym interesem Polski jest wejście do strefy euro po jej uzdrowieniu i spełnienie kryteriów przyjęcia wspólnej waluty - uważa prezydent Bronisław Komorowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t160954.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;liczy;na;prezydenta;bede;wdziecznym;sluchaczem,211,0,936147.html) Tusk będzie go słuchał. Bo liczy na dobre rady Premier Donald Tusk uważa, że wystąpienie prezydenta na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji to dobry pomysł.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)