Notowania

kościół
25.12.2010 12:07

Tysiące katolików wystąpiły z Kościoła

Ludzie protestują przeciw aferze związanej z molestowaniem seksualnym przez księży.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Loozrboy/CC/FLickr)

Kilkadziesiąt tysięcy niemieckich katolików zdecydowało się w mijającym roku na wystąpienie z Kościoła - wynika z danych opublikowanych w grudniu przez media. Dla części powodem tej decyzji był skandal związany z molestowaniem seksualnym w Kościele katolickim.

Według wyników ankiety, przeprowadzonej w grudniu przez dziennik _ Frankfurter Rundschau _, w diecezji Rottenburga i Stuttgartu z Kościoła katolickiego wystąpiło do połowy listopada 17 tys. 169 wiernych; w 2009 roku na taki krok zdecydowało się 10 tys. 619 osób. W diecezji Trewiru Kościół opuściło 7029 katolików. W 2009 roku - 4583.

Dramatyczny wzrost liczby wystąpień z Kościoła katolickiego odnotowano w mijającym roku w diecezji Augsburga: 11 tys. 351 osób w 2010 roku wobec 6953 w 2009 roku. Wiosną papież Benedykt XVI przyjął rezygnację ordynariusza diecezji augsburskiej Waltera Mixy, którego dawni wychowankowie domu dziecka w Schrobenhausen w Bawarii oskarżali o przemoc. Miał on policzkować dzieci, bić pięściami i chłostać. Mixa był w latach 1975-1996 proboszczem w Schrobenhausen.

Także w innych diecezjach w Niemczech od Kościoła odwróciło się w 2010 roku znacznie więcej katolików niż w poprzednich latach. Często motywem takich decyzji są względy finansowe - wspólnoty religijne w Niemczech pobierają podatek kościelny w wysokości 8-9 proc. podatku dochodowego.

Jednak w tym roku bardzo wielu wiernych zdecydowało się na ten krok właśnie w okresie od marca do maja, gdy ujawniano co raz to nowe przypadki molestowania seksualnego i nadużywania przemocy, jakie w przeszłości miały miejsce w szkołach i instytucjach Kościoła katolickiego.

_ - Była to dla mnie jedyna forma protestu, jaką faktycznie Kościół mógł odczuć. Odchodząc pozbawiam go 800 euro rocznie z podatku kościelnego _ - powiedziała pragnąca zachować anonimowość mieszkanka Berlina. Zaraz po świętach Wielkanocnych zaniosła ona do sądu administracyjnego oświadczenie o wystąpieniu z Kościoła katolickiego.

Jak dodała, oczekiwała od hierarchów, przede wszystkim papieża, zdecydowanej i natychmiastowej reakcji na ujawniony w Niemczech skandal. _ Jednak odniosłam wrażenie, że biskupi jedynie bronili siebie nawzajem. Papież publikując list do katolików w Irlandii w sprawie tamtejszego skandalu pedofilii nie odniósł się wprost do sytuacji w Kościele w swojej ojczyźnie, Niemczech _ - tłumaczyła kobieta.

Skandal w niemieckim Kościele katolickim wybuchł na początku 2010 roku, gdy rektor elitarnego jezuickiego gimnazjum im. Piotra Kanizego w Berlinie przyznał publicznie, iż w latach 70. i 80. w internacie szkoły dochodziło do seksualnego wykorzystywania uczniów. W następnych tygodniach zgłaszały się ofiary nadużyć w kolejnych szkołach katolickich w Niemczech, w tym w przyklasztornej szkole w Ettal w Bawarii oraz w internacie chóru chłopięcego w Ratyzbonie. Jednocześnie hierarchii kościelnej zarzucano tuszowanie przypadków molestowania w przeszłości oraz niewłaściwe podejście do problemu.

_ - Mijający 2010 rok był dla Kościoła rokiem pokuty _ - przyznał niedawno kardynał Reinhard Marx. W ocenie wiceprzewodniczącej Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików Karin Kortmann, Kościół powinien pracować nad _ nową kulturą zaufania _.

Dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _ poinformował niedawno o zaskakujących statystykach, według których coraz więcej niemieckich katolików przechodzi do Kościoła ewangelickiego. Do końca listopada 2010 roku w Monachium odnotowano 66 takich przypadków; rok wcześniej - 37. W Stuttgarcie liczba katolików, którzy przeszli na protestantyzm, wzrosła z 19 w 2009 roku do 57 w bieżącym roku.

Protestanci reagują jednak powściągliwie na te dane. Również z Kościoła ewangelickiego występuje co roku od dwóch do czterech razy więcej wiernych niż do niego wstępuje.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t114823.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protesty;przed;kosciolami;palikot;ukrzyzowal;konstytucje,240,0,701168.html) Protesty przed Kościołami. Palikot ukrzyżował konstytucję W kilku miastach przed siedzibami biskupów odbyły się pikiety zwolenników stosowania metody zapłodnienia in vitro i sympatyków posła Palikota.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t111554.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;bedzie;zadoscuczynienie;dla;ofiar;ksiezy;pedofilow,225,0,680929.html) Niemcy: Będzie zadośćuczynienie dla ofiar księży pedofilów Kościół nie ustalił jeszcze wysokości odszkodowań.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t18393.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/abp;michalik;swiat;eliminuje;krzyz,26,0,743194.html) Abp Michalik: Świat eliminuje krzyż Przewodniczący Episkopatu Polski krytykuje usuwanie krzyża ze szkół. Także przez Polskę.
Tagi: kościół, niemcy, wystąpienia, protest, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz