Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE zaostrza sankcje wobec Iranu

0
Podziel się:

Państwa unijne m.in. zamrożą aktywa głównego irańskiego banku handlowego Melli.

UE zaostrza sankcje wobec Iranu
(PAP/ EPA)

*Państwa Unii Europejskiej zdecydowały o zaostrzeniu sankcji wobec Iranu w związku z jego programem nuklearnym - informują agencje prasowe z Luksemburga, gdzie obradują unijni ministrowie rolnictwa i rybołówstwa. *
Według unijnych dyplomatów nowe sankcje przewidują m.in. zamrożenie aktywów głównego irańskiego banku handlowego Melli. Agencja Reutera wskazuje, że sankcje te Unia skoordynowała ze Stanami Zjednoczonymi podczas niedawnego szczytu.

Agencja Associated Press pisze, że Zachód oskarża bank Melli o obsługiwanie irańskich programów: nuklearnego i rakiet balistycznych. USA umieściły ten bank na swojej czarnej liście w 2007 roku.

Nowe sankcje obejmują również objęcie zakazem wjazdu na obszar UE ekspertów zaangażowanych w irański program nuklearny i program rakiet balistycznych.

ZOBACZ TAKŻE:

Unia czekała z decyzją w sprawie sankcji na reakcję Teheranu na nowe inicjatywy unijne, przedstawione temu krajowi 14 czerwca. Iran nie odpowiedział na tę najnowszą ofertę, ale - jak pisze Reuters - UE podkreśla, że drzwi pozostają otwarte.

| Teheran w poniedziałek po raz kolejny wykluczył możliwość rezygnacji z programu wzbogacania uranu, nieoczekiwanie oceniając natomiast jako "zachęcający" fakt istnienia wspólnych punktów w stanowiskach Iranu i głównych potęg światowych w kwestii sporu atomowego. Taką opinię przedstawił rzecznik irańskiego MSZ. W niedzielę irańskie media szeroko cytowały świadczenie resortu gospodarki, który kategorycznie zdementował informacje na temat wycofywania przez Bank Melli aktywów z Europy. Według irańskiej prasy wycofano z banków europejskich co najmniej 75 mld dolarów, w tym zamieniono na złoto lub przekazano do banków azjatyckich. Zachód oskarża Iran o dążenie do zdobycia broni atomowej. Władze w Teheranie twierdzą jednak, że ich program jądrowy ma pokojowy charakter. |
| --- |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)