Notowania

ukraina
26.02.2009 18:30

Ukraińcy chcą zmienić warunki umowy z Gazpromem

Naftohaz chce kupić zamiast 40 tylko 33 mld metrów sześć. gazu

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zadłużona ukraińska firma energetyczna Naftohaz chce zmienić warunki wynegocjowanej z trudem umowy z Rosją, która zakończyła konflikt gazowy w styczniu.

Naftohaz poprosił rosyjskiego dostawcę gazu, firmę Gazprom, żeby pozwoliła Ukrainie na zakupienie w tym roku mniejszej ilości surowca niż to wcześniej ustalono - informuje Gazprom i biuro prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki.

Zgodnie z podpisanym w styczniu kontraktem Naftohaz zobowiązany jest kupić w tym roku 40 miliardów metrów sześciennych gazu, jednak firma chce kupić tylko 33 miliardy.

Raport Money.pl
*W ciągu najbliższych pięciu lat skazani jesteśmy na rosyjski gaz * Gazowe uniezależnienie się od Rosji będzie nas kosztowało co najmniej 3,5 mld złotych. zobacz raport Money.pl

Styczniowy konflikt gazowy spowodował braki w dostawach do kilkunastu krajów europejskich. Rosja zażądała wtedy od Ukrainy większych opłat za gaz w tym roku. Kiedy Kijów nie zgodził się na zaproponowaną przez Moskwę stawkę, Rosja odcięła dostawy gazu dla Ukrainy, a następnie oskarżyła ją o kradzież surowca transportowanego przez jej terytorium.

W ubiegłym tygodniu Naftohaz oświadczył, że może zacząć zalegać z opłatami dla Gazpromu z powodu głębokich problemów finansowych. Firma ma prawie 4 miliardy dolarów długu.

Tagi: ukraina, gaz, gazprom, naftohaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz