Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Ukraińcy wybierają lokalne władze

0
Podziel się:

Głosowanie potrwa dziś do godziny 22. Wyniki poznamy najpóźniej 5 listopada.

Ukraińcy wybierają lokalne władze
(thisisbossi/CC/Flickr)

Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 8, a głosowanie potrwa do godziny 22. Zdaniem komentatorów wybory te będą okazją do dalszej koncentracji władzy w rękach rządzącej prorosyjskiej Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza.

Opozycja uprzedza o planowanych przez władze fałszerstwach wyborczych. Mówi o tym przede wszystkim Blok byłej premier Julii Tymoszenko. Zarzuca ona Partii Regionów przekupywanie działaczy jej partii Batkiwszczyna (Ojczyzna) oraz tworzenie fałszywych ośrodków tej partii w miejscach, gdzie ugrupowanie Tymoszenko cieszy się największą popularnością. Z tego powodu Tymoszenko oświadczyła niedawno, iż już dziś nie może uznać wyników wyborów w kilku regionach kraju.

O możliwych fałszerstwach uprzedzali nawet niektórzy członkowie Centralnej Komisji Wyborczej w Kijowie. W połowie października jej wiceprzewodnicząca Żanna Usenko-Czorna alarmowała, iż lokalne komisje wyborcze odmawiają rejestracji nie tylko kandydatom opozycyjnym, ale i przedstawicielom ugrupowań współpracujących z partią Janukowycza w rządzie.

Wyniki wyborów władz lokalnych na Ukrainie mają być opublikowane do 5 listopada.
Chodzi m.in. o kandydatów Komunistycznej Partii Ukrainy, która znajduje się w koalicji parlamentarnej z Partią Regionów, czy kandydatów Silnej Ukrainy wicepremiera Serhija Tihipki.

Dla Partii Regionów niedzielne wybory są możliwością oceny własnej popularności oraz okazją do decyzji o wyznaczeniu daty przyszłych wyborów parlamentarnych.

Niedawno ukraiński Trybunał Konstytucyjny anulował tzw. reformę konstytucyjną z 2004 r., dzięki której Ukraina była krajem o systemie parlamentarno-prezydenckim, i przywrócił zapisy konstytucji z 1996 r., znacząco rozszerzające uprawnienia szefa państwa.

Niektórzy przedstawiciele CKW sądzą, że jeśli w kraju obowiązuje konstytucja z 1996 roku, wybory do parlamentu powinny odbyć się już w przyszłym roku, a nie - jak mówiła zmieniona w 2004 r. konstytucja - dopiero w 2012 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t83097.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ukrainska;opozycja;ostrzega;przed;falszerstwami,50,0,702002.html) Ukraińska opozycja ostrzega przed fałszerstwami Zastrzeżenia budzi kampania przed niedzielnymi wyborami lokalnymi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85208.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/juszczenko;nielegalnie;sprzedawal;bron,217,0,699097.html) Juszczenko nielegalnie sprzedawał broń? Kijów sprzedał Tbilisi broń za 2 mld dol.,do budżetu trafiło tylko 200 mln.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)