Notowania

ukraina
05.10.2010 19:25

Ukraińska opozycja głoduje

Partia Julii Tymoszenko domaga się uczciwych wyborów władz lokalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*17 działaczy opozycyjnej partii Batkiwszczyna byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko rozpoczęło głodówkę, domagając się uczciwych wyborów władz lokalnych, które odbędą się w ich kraju w końcu października. *

Do głodówki przystąpiło siedem osób z obwodowego komitetu partyjnego w Kijowie oraz dziesięć osób z obwodu lwowskiego.

_ - Ogłaszamy bezterminową głodówkę, by zwrócić uwagę społeczeństwa ukraińskiego i całego świata, że w jednym z największych państw europejskich - na Ukrainie - ustanawiana jest dyktatura _ - czytamy w manifeście, ogłoszonym przez głodujących.

Członkowie partii Tymoszenko są przekonani, że działania władz Ukrainy z prezydentem Wiktorem Janukowyczem na czele uniemożliwiają przeprowadzenie uczciwych wyborów władz lokalnych, w których wszyscy mieliby równe szanse. Zarzucają jednocześnie rządzącym, iż fałszerstwa, których się dopuszczają, wykluczyły Batkiwszynę z udziału w wyborach w obwodach, w których ma ona największe poparcie.

Wcześniej we wrześniu Julia Tymoszenko ostrzegła władze, że jej ugrupowanie może nawet zbojkotować październikowe wybory władz lokalnych. Tymoszenko oskarżyła Partię Regionów prezydenta Janukowycza o nielegalne przejmowanie ośrodków jej partii Batkiwszczyna, wskutek czego podczas wyborów faktycznie reprezentować będą one ugrupowanie rządzące, a nie opozycję.

Była premier tłumaczyła wówczas, że mechanizm przejmowania jej partii przez Partię Regionów powstał w wyniku zmian kierownictwa lokalnych ośrodków Batkiwszczyny. Zmiany te polegały na usuwaniu skompromitowanych działaczy partyjnych i wyborze nowych.

_ - Działaliście szybko i cynicznie. Ministerstwo sprawiedliwości otrzymało polecenie, by nie rejestrować nowych szefów lokalnych ośrodków partii Batkiwszczyna, pozostawiając w dokumentach zwolnionych szefów, którzy współpracują dziś z Partią Regionów _ - oświadczyła.

Tymoszenko podkreśliła, że w wyniku tych działań Partia Regionów tworzy fałszywe ośrodki jej własnej partii w obwodach, gdzie cieszy się ona największym poparciem: kijowskim, lwowskim i iwano-frankowskim. Mechanizm przejmowania Batkiwszczyny zastosowano również w obwodzie ługańskim i charkowskim.

Julia Tymoszenko była rywalką Janukowycza w wyborach prezydenckich na początku roku. Obecny prezydent uzyskał wówczas 48,95 proc. poparcia, Tymoszenko natomiast dostała 45,47 proc. głosów.

Czytaj w Money.pl

Tagi: ukraina, opozycja, głodówka, tymoszenko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz