Notowania

chiny
12.08.2009 18:19

USA górą w handlowym sporze z Chinami

Chodzi o ograniczenia w imporcie i dystrybucji materiałów audiowizualnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Julien Lozelli/CC/Flickr)

Światowa Organizacja Handlu (WTO) poleciła w środę Chinom zrewidowanie reguł, ograniczających import i dystrybucję materiałów audiowizualnych, takich jak książki, filmy itp. Skargę na chińskie praktyki w tej dziedzinie wniosły Stany Zjednoczone.

Za sprzeczne z zasadami wolnego handlu uznano zmuszanie amerykańskich producentów treści medialnych, którzy chcą docierać ze swymi produktami na rynek chiński, do korzystania z pośrednictwa chińskich firm państwowych. Dotyczy to także bezpośredniego kupowania przez chińskich użytkowników nagrań muzycznych w internecie.

Niektórych amerykańskich zastrzeżeń WTO nie uwzględniła. Chodzi m.in. o wymóg korzystania z usług jednego z dwóch dystrybutorów chińskich w przypadku amerykańskich filmów pokazywanych w Chinach. Niemniej jednak Ron Kirk - przedstawiciel USA ds. handlu - powitał decyzje WTO z zadowoleniem, jako ważny krok w kierunku zapewnienia produktom i producentom amerykańskim swobodnego dostępu na rynek chiński.

Agencja Associated Press pisze, że jest to wyjątkowo drażliwa kwestia dla władz chińskich, usiłujących blokować treści, które uznają za niepożądane ze względów politycznych i społecznych. Chodzi też o ochronę chińskiego przemysłu filmowego i innych producentów treści medialnych przed konkurencją zagraniczną.

Strona chińska na razie nie skomentowała stanowiska WTO.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Minister handlu Chin. "Nie" dla protekcjonizmu ]( http://news.money.pl/artykul/minister;handlu;chin;nie;dla;protekcjonizmu,221,0,485597.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: chiny, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz