Notowania

wojna w iraku
01.08.2011 08:08

USA: Irak bardziej niebezpieczny niż rok temu

Irak jest znacznie bardziej niebezpieczny niż rok temu - głosi raport specjalnej rządowej agencji monitorującej sytuację w tym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Airman 1st Class Christopher Hubenthal/army.mil)

Irak jest znacznie bardziej niebezpieczny niż rok temu - głosi raport specjalnej rządowej agencji monitorującej sytuację w tym kraju - napisał _ Washington Post _ w swym wydaniu internetowym.

Według raportu, w 2011 roku odnotowano więcej ataków na amerykańskich żołnierzy niż w roku poprzednim, więcej zabójstw, których ofiarą padli wysokiej rangi iraccy urzędnicy i rosnącą liczbę ataków rakietowych na Zieloną Strefę w Bagdadzie, gdzie mieści się ambasada USA i inne placówki dyplomatyczne.

_ Irak pozostaje niezmiernie niebezpiecznym miejscem _ - napisał w raporcie dla Kongresu i Białego Domu generalny inspektor ds. rekonstrukcji Iraku Stuart Bowen. 14 amerykańskich żołnierzy zginęło w Iraku w czerwcu, który był najkrwawszym miesiącem od kwietnia 2009 roku. W lipcu rebelianci zabili pięciu żołnierzy USA.

Szczególnie wiele ataków jest dziełem szyickich milicji, które w opinii amerykańskich wojskowych są szkolone i zaopatrywane w broń przez irańskie elitarne oddziały Gwardii Rewolucyjnej zwane Quds Force. Grupy rebeliantów organizują coraz więcej ataków rakietowych na Zielona Strefę. Wielu Irakijczyków zginęło 4. lipca po ostrzale rakietowym na kompleks mieszkalny w tej strefie.

Co najmniej 248 irackich cywili oraz 193 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa zginęło w Iraku od kwietnia do połowy czerwca - głosi raport. Ponad 100 osób zginęło w zamachach samobójczych, między innymi w dużych wybuchach w Bagdadzie, Basrze, Tikricie i Ramadi.

W ocenie amerykańskiego wywiadu w Iraku jest około tysiąca bojowników związanych a Al-Kaidą. Wielu członków rządu, sędziów i wysokiej rangi oficerów zostało zabitych p0rzez rebeliantów w ostatnich trzech miesiącach .Zamachowcy samobójcy nadal atakują policję, siły bezpieczeństwa oraz infrastrukturę przemysłu naftowego - pisze _ Washington Post _.

Tymczasem Bagdad od miesięcy nie może podjąć decyzji w sprawie stacjonowania wojsk USA w Iraku, choć nalega na to Waszyngton. Całkowite wycofywanie amerykańskiego kontyngentu miało się rozpocząć tego lata, nie wiadomo jednak, czy do tego dojdzie

Biały Dom naciska na rząd w Bagdadzie, by zdecydował jak najszybciej, czy amerykańskie oddziały mają pozostać w Iraku dłużej niż do końca 2011 roku. Za pozostaniem Amerykanów opowiedział się już w maju szef irackich sił zbrojnych, generał Babakir Zebari, który powtarzał wielokrotnie, że armia jego kraju _ nie będzie w stanie kontrolować Iraku do 2020 roku _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t132148.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/al-kaida;przyznala;sie;do;krwawego;zamachu,221,0,826077.html) Al-Kaida przyznała się do krwawego zamachu W wyniku ataku w Iraku zginęło 24 policjantów, a 72 zostało rannych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t75341.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/al-kaida;chce;rekrutowac;dzieci;animowana;bajka,214,0,878038.html) Al-Kaida zrobiła bajkę. Prawie jak u Disneya Produkcja przedstawia sceny, w których młodzi bojownicy popełniają zabójstwa i napady.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/19/t151059.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kissinger;nalezy;wyciagnac;nauki;z;iraku;i;afganistanu,172,0,874412.html) Czas Europy minął? Kissinger nie wyklucza Weteran amerykańskiej polityki Henry Kissinger uważa, że jego kraj i reszta świata _ powinny wyciągnąć właściwe nauki _ z doświadczeń wojen w Iraku i Afganistanie.
Tagi: wojna w iraku, irak, al-kaida, terroryzm, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz