Notowania

kolej
24.12.2010 07:21

USA: Senatorowie nie chcą szybkich kolei

Stany Zjednoczone są zapóźnione w rozwoju sieci szybkich połączeń kolejowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(David McKelvey/CC/Flickr)

Plany administracji waszyngtońskiej dążącej do rozbudowy systemu szybkich kolei w Stanach Zjednoczonych napotykają na przeszkody. Są nawet tacy, co odmawiają przyjęcia wyasygnowanych na ten cel funduszy.

Pieniędzy z kiesy federalnej nie chcą John Kasich z Ohio i Scott Walker z Wisconsin, którzy zostali wybrani na gubernatorów tych stanów i wkrótce obejmą urzędy.

Prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Szybkich Kolei (U.S. High Speed Rail Association) Andy Kunz specjalnie się tym nie zmartwił. Oświadczył, że decyzja gubernatorów-elektów pomoże w rozwinięciu krajowego systemu. Pieniądze otrzymają Kalifornia i Floryda, które mają najbardziej zaawansowane plany, a także 12 innych stanów.

Kalifornijska szybka kolej ma liczyć ponad 830 kilometrów. Jej pierwszy odcinek w Central Valley miał mieć ok. 100 kilometrów, ale wydłuży się niemal dwukrotnie w związku z niespodziewanym zastrzykiem pieniędzy. Budowa ma rozpocząć się w 2012 roku.

Sekretarz transportu Ray LaHood, długo nie zwlekając, rozdysponował ponad miliard dolarów nie chcianych przez Ohio i Wisconsin między 14 stanów. Kalifornia dostała dodatkowo 620 milionów, a Floryda 340.

Zgodnie z założeniami, na Florydzie ma ruszyć w 2015 roku pierwszy odcinek szybkiej kolei w USA z Orlando do Tampy. Przejmujący w przyszłym roku fotel gubernatora Florydy Rick Scott mówi na temat tego projektu z rezerwą. Pragnie się upewnić, czy kosztów nie będą musieli ponosić tamtejsi podatnicy. Pojawiły się w związku z tym spekulacje, że Scott może pójść śladem Kasicha oraz Walkera i zrezygnować z 2,4 miliarda dolarów federalnych funduszy.

Obaw nie podziela senator z Florydy Paula Dockery, która należy do entuzjastów szybkich kolei. Jak powiedziała, jest zadowolona z ostrożnego podejścia Scotta. Doradza mu w sprawie kolei i uczestniczy w negocjacjach z międzynarodowymi korporacjami m. in. z Mitsubishi, Siemensem, Bombardierem, Amtrakiem i SNCF, które są zainteresowane przedsięwzięciem.

Według Dockery korporacje są gotowe na podjęcie ryzyka, gdyby nieoczekiwanie wzrosły koszty projektu. Uiszczą też opłaty za to, co miałoby spaść na podatników, czyli koszty eksploatacji i konserwacji. Inwestycja jest tym bardziej atrakcyjna, że przyniesie nowe miejsca pracy na Florydzie. Prawdopodobnie powstaną tam zakłady produkcji i konserwacji wagonów.

Chiny uruchamiają najszybszą linię kolejową:

Stany Zjednoczone są zapóźnione, w stosunku do innych krajów, w rozwoju sieci szybkich połączeń kolejowych. Amerykanie, którzy muszą nieraz pokonywać duże odległości, chętnie korzystają z samolotów. Mówi się jednak o konieczności alternatywnych rozwiązań. Jest to przedmiotem politycznej debaty, w tym wystąpień zwolennika projektu, prezydenta Baracka Obamy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t123964.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/486;km;h;rekord;predkosci;chinskiego;pociagu,43,0,727851.html) 486 km/h. Rekord prędkości chińskiego pociągu Próbę przeprowadzono na otwartej niedawno trasie łączącej Pekin z Szanghajem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t103116.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szybka;kolej;w;polsce;za;rok;poznamy;trase,117,0,725621.html) Szybka kolej w Polsce: Za rok poznamy trasę Pierwsze pociągi z Warszawy do Poznania i Wrocławia pojadą najwcześniej w 2020 roku.
Tagi: kolej, pociąg, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz