Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
atom w iranie
31.07.2012 22:39

USA wyciągą poważne konsekwencje wobec Iranu

-Ta ustawa jest dobitnym sygnałem, że USA wykorzystają sankcje, by przeszkodzić irańskiemu reżimowi w budowie bomby atomowej - powiedziała Ros-Lehtinen

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

*Prezydent USA Barack Obama zapowiedział zaostrzenie sankcji wobec irańskiej energetyki, petrochemii i sektora finansowego. Waszyngton chce zwiększyć presję na władze w Teheranie, by zmusić je do rezygnacji z prac nad bronią atomową. *

W przemówieniu w Waszyngtonie Obama zapewnił, że jego kraj nadal poszukuje dyplomatycznego rozwiązania impasu w stosunkach z Iranem. Ostrzegł jednak, że w razie konieczności pociągnie irański rząd do odpowiedzialności za podejmowane działania.

- _ Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że jeśli rząd Iranu będzie kontynuował swoje prowokacje, to Stany Zjednoczone i nasi partnerzy będą wyciągać coraz poważniejsze konsekwencje _ - powiedział Obama, cytowany przez Reutersa.

Kongres wyraził wcześniej zgodę na dalsze sankcje wobec Iranu. Obie izby parlamentu zgodziły się na rozszerzenie i zaktualizowanie działań między innymi wobec sektora energetycznego - powiedziała przewodnicząca komisji spraw zagranicznych, Ileana Ros-Lehtinen. Nowa ustawa uszczelniła ponadto braki w przepisach, które pozwalały firmom logistycznym, finansowym i ubezpieczeniowym na robienie z Iranem interesów.

Ustawa jest dobitnym sygnałem, że USA wykorzystają sankcje, by przeszkodzić irańskiemu reżimowi w budowie bomby atomowej - powiedziała Ros-Lehtinen w opublikowanym w Waszyngtonie oświadczeniu, o którym poinformowała agencja dpa.

Reuters przypomina, że prawdopodobny kandydat Republikanów na prezydenta USA, Mitt Romney, zarzucał Obamie, że działa z niewystarczającą determinacją, by powstrzymać Iran przed budową bomby nuklearnej.

Zachód podejrzewa, że Iran pracuje nad bronią nuklearną. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny. W ramach zaostrzania sankcji UE wprowadziła od 1 lipca całkowity zakaz importu ropy naftowej z Iranu.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
Przekazali Izraelowi plan ataku na Iran? Doradca izraelskiego premiera Harel Locker odmówił skomentowania sprawy.
Ważne rozmowy na szczycie. Będą sankcje? Administracja Obamy chce przekonać Rousseff do poparcia międzynarodowych sankcji wobec Iranu.
Barack Obama nie chce na razie wojny, ale.. Prezydent USA nie wyklucza żadnej opcji w kwestii związanej z sytuacją w Iranie.
Tagi: atom w iranie, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz