Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Egipcie trwa "Piątek gniewu"

0
Podziel się

W demonstracji bierze udział noblista Mohamed ElBaradei, główny egipski opozycjonista.

W Egipcie trwa "Piątek gniewu"
(PAP/EPA)
bDTXNmaJ

Tysiące osób starły się dziś z siłami bezpieczeństwa w Kairze i kilku innych miastach Egiptu. Policja użyła kul gumowych, gazu łzawiącego i armatek wodnych. W _ piątku gniewu _ uczestniczył noblista i najbardziej znany egipski opozycjonista Mohamed ElBaradei.

Protestujący, którzy czwarty dzień z rzędu domagają się ustąpienia prezydenta Hosniego Mubaraka, zebrali się w co najmniej sześciu miejscach w Kairze, gdzie zginęło co najmniej trzech demonstrantów. Dziesiątki tysięcy Egipcjan protestowały także w wielu innych miastach, m.in. w Aleksandrii, Suezie, Al-Mansurze i Asuanie - podały media.

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/egipt;zamieszki;na;ulicach;kairu,galeria,4912,0.html)Według agencji AFP, protesty objęły cały Kair. Na placu Tahrir w centrum stolicy protestujący skandowali: _ Ludzie żądają upadku reżimu _. Winą za szerzące się ubóstwo, bezrobocie i wysokie ceny jedzenia manifestujący obarczają ponad trzydziestoletnie rządy Mubaraka.

bDTXNmaL

Po zakończeniu piątkowych modlitw przed meczetem na jednym z kairskich placów, w których wraz z 2 tysiącami osób uczestniczył ElBaradei,doszło do starć z policją. Wznoszono hasła _ Precz z Hosnim Mubarakiem _. Protestujący obrzucili policję kamieniami, deptali plakaty z wizerunkiem prezydenta.

Policja użyła pałek do rozpędzenia zwolenników ElBaradeia, którzy ochraniali polityka. Użyto armatek wodnych. Setki funkcjonariuszy otoczyły meczet, używając gazu łzawiącego na pobliskich ulicach, by uniemożliwić protestującym ucieczkę z miejsca protestu.

Przemoczonemu ElBaradeiowi policja uniemożliwiła opuszczenie meczetu - podała telewizja Al-Dżazira. Początkowo Reuters informował o zatrzymaniu polityka, jednak relacje świadków okazały się nieprawdziwe.

bDTXNmaR

ElBaradei, będący laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, były szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w czwartek przybył do Egiptu. Wcześniej zapowiadał, że będzie uczestniczyć w piątek w demonstracjach przeciwko rządzącemu krajem od ponad 30 lat 82-letniemu Mubarakowi i mówił, że jest gotów pokierować transformacją polityczną w swym kraju, jeśli zechce tego naród.

W nocy z czwartku na piątek w Egipcie pojawiły się zakłócenia w funkcjonowaniu połączeń internetowych. Utrudnione jest także korzystanie z sieci komórkowych.

Siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy z czwartku na piątek co najmniej 20 przywódców opozycyjnego Bractwa Muzułmańskiego. Ugrupowanie wezwało zwolenników do przyłączenia się do piątkowych protestów. W piątek rano policja zatrzymała czterech francuskich dziennikarzy - poinformował rzecznik francuskiego MSZ Bernard Valero.

bDTXNmaS
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t130123.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/egipt;wrze;demonstracje;aresztowania;ofiary,228,0,761572.html) Egipt wrze. Demonstracje, aresztowania, ofiary Do kraju wraca Mohamed El Baradei. Czy będzie w stanie stanąć na czele zjednoczonej opozycji?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t130194.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/6;5;tys;polakow;w;egipcie;zbankrutuje;kilkanascie;biur;podrozy,92,0,761436.html) 6,5 tys. Polaków w Egipcie. Zbankrutuje kilkanaście biur podróży? Egipt i Tunezja to 80 proc. oferty niektórych polskich biur podróży.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t130192.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niespokojnie;w;egipcie;kolejny;protestujacy;zabity,168,0,761512.html) Niespokojnie w Egipcie. Kolejny protestujący zabity Jeden z uczestników antyrządowych demonstracji został zabity przez policję w mieście Asz-Szajch Zuwajjid
bDTXNmbm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)