Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Niemczech nie chcą obowiązku wizowego

0
Podziel się:

Firmy w Niemczech sugerują, że zmiany w polityce wizowej przyniosą korzyści ekonomiczne.

W Niemczech nie chcą obowiązku wizowego
(jonworth-eu/CC/Flickr)

Niemieccy przedsiębiorcy, którzy działają w Rosji i innych krajach wschodniej Europy apelują o wyznaczenie konkretnych terminów zniesienia obowiązku wizowego pomiędzy UE a jej wschodnimi sąsiadami. Impulsów w tej sprawie oczekują od polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

_ - Najpóźniej do 2018 roku, gdy w Rosji odbędą się mistrzostwa świata w piłce nożnej, pomiędzy UE a Rosją i innymi wschodnioeuropejskimi państwami, jak Ukraina, Mołdawia albo Białoruś, ruch bezwizowy powinien stać się rzeczywistością _ - powiedział w piątek dziennikarzom w Berlinie prezes koncernu Metro, Eckhard Cordes, który przewodniczy Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki, zrzeszającej 170 dużych i średnich przedsiębiorstw.

_ - Polska przejęła właśnie półroczne przewodnictwo w Radzie UE. Być może z tej strony popłyną pozytywne impulsy _ - dodał.

Jak wynika z przeprowadzonej przez Komisję Wschodnią ankiety, 20 procent firm twierdzi, że z powodu skomplikowanych procedur wizowych poniosły straty, a ponad połowa oceniła, że byłaby gotowa więcej inwestować w Rosji oraz pozostałych państwach regionów, gdyby nie istniał obowiązek wizowy. _ - Ogólne koszty istnienia obowiązku wizowego, ponoszone przez europejską gospodarkę można oszacować na kilkaset milionów euro rocznie _ - powiedział Cordes.

_ - W dobie biometrycznych paszportów obowiązek wizowy nie jest zgodny z duchem czasu. Jego zniesienie byłoby programem pobudzenia koniunktury, który obniży koszty, ograniczy bariery inwestycyjne i z roku na rok przyniesie większe zyski _ - ocenił. Liberalizacja przepisów wizowych pomogłaby też złagodzić problem braku fachowej siły roboczej, na który coraz bardziej skarżą się niemieccy przedsiębiorcy - dodał.

Zdaniem Cordesa okazją do _ przetestowania _ ruchu bezwizowego pomiędzy UE a Ukrainą mogą być przyszłoroczne piłkarskie mistrzostwa Europy, które kraj ten organizuje wspólnie z Polską.

Obszarem zainteresowania Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki jest 21 państw wschodniej i południowo-wschodniej Europy - głównie spoza UE z wyjątkiem Bułgarii i Rumunii - oraz Azji Środkowej. Według Cordesa w 2010 roku wartość wymiany handlowej Niemiec z tymi krajami wyniosła 119 miliardów euro, a w 2011 roku osiągnie ona rekordowy poziom.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t85008.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/praca;w;niemczech;najbardziej;zainteresowane;sa;pielegniarki,168,0,851624.html) Pracą w Niemczech najbardziej zainteresowane są pielęgniarki Z danych polskiego Forum HR wynika, że spośród wszystkich delegowanych tam pracowników blisko połowa to pielęgniarki i opiekunowie. Kolejną ważną grupą są wykwalifikowani specjaliści - ślusarze, cieśle, malarze, spawacze, elektrycy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t139373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/emigranci;narzekaja;ale;nie;wroca;bo;w;polsce;jeszcze;gorzej,201,0,828873.html) Emigranci narzekają, ale nie wrócą. Bo w Polsce jeszcze gorzej Prawie połowa polskich emigrantów pracujących za granicą narzeka na drożyznę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t103587.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/niemiecki;rynek;pracy;jest;juz;otwarty,14,0,821262.html) Niemiecki rynek pracy jest już otwarty Pracodawcy obawiają się, że wyjedzie tam wielu młodych, wykształconych, zdolnych ludzi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)