Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa chce być siedzibą Zielonego Funduszu Klimatycznego

0
Podziel się:

Stolica Polski ma pięciu konkurentów, którzy przedstawili bardzo zróżnicowane oferty.

Warszawa chce być siedzibą Zielonego Funduszu Klimatycznego
(FlashStef/CC/Flickr)

Warszawa chce zostać główną siedzibą Zielonego Funduszu Klimatycznego ONZ (GCF). Swoją ofertę zaprezentowała podczas spotkania zarządu GCF w Genewie. Stolica Polski ma pięciu konkurentów, którzy przedstawili bardzo zróżnicowane oferty.

Warszawa rywalizuje o lokalizację siedziby GCF z niemieckim Bonn, Mexico City, Windhoek w Namibii, New Songdo City w Korei Południowej oraz szwajcarską Genewą.

_ - Oferty poszczególnych miast są bardzo zróżnicowane. Z jednej strony mamy kraje bardzo rozwinięte jak Szwajcaria czy Niemcy, z drugiej - Namibia, która wskazywała, że na południowej półkuli nie ma swojej głównej siedziby żadna agenda ONZ. _

_ _

_ - Nie mamy takiego poczucia, że Warszawa jest najlepsza czy najgorsza, po prostu mamy coś innego i to próbowaliśmy podkreślać _ - powiedziała reprezentująca Polskę w zarządzie GCF, wiceminister środowiska Beata Jaczewska.

Podkreśliła, że Warszawa odróżniała się od innych miast np. tym, że prezentację prowadził przedstawiciel samorządu - wiceprezydent miasta Michał Olszewski. _ - To uwiarygodnia ofertę, pokazuje, że nie jest to wyłącznie sprawa rządu. Oddanie tej sprawy samorządowi, to jakby trochę oddać ją społeczeństwu _ - zaznaczyła.

Jak dodała Jaczewska, na spotkaniu zdecydowano o powołaniu komitetu do oceny kandydatur, w skład którego wejdą przedstawiciele trzech krajów rozwijających się i trzech rozwiniętych.

Jego zadaniem będzie przygotowanie raportu o tym, jak poszczególne kraje spełniają kryteria. Zostanie on przedstawiony na posiedzeniu Zarządu w połowie października. Nie jest jednak jeszcze przesądzone, czy wtedy wybór zostanie dokonany - podkreśliła wiceminister.

Zaznaczyła, że w Genewie zdecydowano też, że z powodu opóźnień w całym procesie, to zarząd GCF podejmie ostateczną decyzję ws. siedziby, a podczas najbliższej Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ na przełomie listopada i grudnia w Doha zostanie ona jedynie zatwierdzona.

Jak informowało wcześniej ministerstwo środowiska i stołeczny ratusz, w Genewie wśród zalet Warszawy miały zostać przedstawione: dogodne położenie w centrum Europy, wysoki poziom bezpieczeństwa i standard życia przy niskich kosztach utrzymania czy rozwinięta infrastruktura.

Według władz Warszawy miasto nie tylko spełnia wszelkie wymogi formalne, ale też oferuje stabilny system gospodarczy i bankowy oraz bogatą ofertę kulturalną dla pracowników GCF.

Fundusz powstał jako instrument finansowy Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change - UNFCCC).

Jego głównym zadaniem jest zapewnienie realizacji projektów na rzecz ograniczania emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się. Przewiduje się, że od 2020 roku wartość wspieranych przez Fundusz projektów osiągnie co najmniej 100 mld dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Mediator ONZ nie kryje obaw. Dlaczego? Nowy wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdar Brahimi powiedział w piątek sekretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki Munowi, że czuje się zaszczycony, lecz i przestraszony perspektywą przewodzenia wysiłkom międzynarodowym w celu wynegocjowania pokoju w Syrii.
Rozsypują się wojska Asada. Co dalej? Syryjskie wojska rozpoczęły kolejny szturm na przedmieścia Damaszku - informują źródła opozycyjne.
Budowa metra się opóźni? "Jest ryzyko" Prace przy budowie drugiej linii metra na razie przebiegają zgodnie z planem - zapewniła prezydent Warszawy. Ale nie wiadomo, czy uda się to tempo utrzymać.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)