Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Watykański sekretarz stanu konsultantem USA

0
Podziel się:

To z nim dyplomaci ze Stanów Zjednoczonych konsultowali się w najważniejszych sprawach światowej polityki.

Watykański sekretarz stanu konsultantem USA
(AP/Fotolink/East News)
bEJLDNTp

Przyszły watykański sekretarz stanu arcybiskup Pietro Parolin był przez lata głównym rozmówcą Waszyngtonu w kwestiach międzynarodowych - ujawnił włoski tygodnik L'Espresso. To do niego Amerykanie zwracali się chcąc poznać stanowisko Stolicy Apostolskiej.

Tezę tę tygodnik postawił analizując poufną korespondencję amerykańskiej dyplomacji, ogłoszoną przez portal Wikileaks. Zauważa się, że na łączną liczbę 888 dokumentów i opracowań sporządzonych przez amerykańskich dyplomatów na temat Watykanu w latach 2002-2010 arcybiskup Parolin wymieniony jest w 124 z nich.

W jednej z poufnych not amerykańskiej dyplomacji podkreślono wręcz: Pietro Parolin _ jest od dłuższego czasu naszym najlepszym rozmówcą w kwestiach polityki zagranicznej _ - odnotowuje _ L'Espresso _.

bEJLDNTr

Według pisma to on najpierw jako podsekretarz sekcji do spraw stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, a potem jako nuncjusz w Wenezueli uważany był przez stronę amerykańską za jedno z jej _ najbardziej dostępnych, najlepiej poinformowanych i najbardziej lojalnych źródeł _.

To z nim dyplomaci ze Stanów Zjednoczonych konsultowali się w najważniejszych sprawach światowej polityki, chcąc poznać stanowisko Watykanu wobec wydarzeń w Iranie, Al-Kaidy, więzienia w Guantanamo i tortur stosowanych przez żołnierzy USA wobec więźniów w Iraku, ugrupowania Hamas, kwestii europejskich oraz Chin - wymienia tygodnik.

_ L'Espresso _ zwraca następnie uwagę na negatywne oceny dotychczasowego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Tarcisio Bertone, zawarte w poufnej korespondencji dyplomacji USA. _ - Nie mówi po angielsku i jest dość egotyczny _ - tak opisano go w cytowanych materiałach.

Arcybiskup Pietro Parolin, mianowany przez papieża Franciszka watykańskim sekretarzem stanu 31 sierpnia, obejmie to stanowisko 15 października.

bEJLDNTx
Czytaj więcej w Money.pl
Assad zgadza się na nadzór nad bronią chemiczną Prezydent Assad powiedział o tym w wywiadzie dla telewizji rosyjskiej.
Uda się zlikwidować broń chemiczną w Syrii? Amerykańskie dzienniki mają wątpliwości, czy w toku działań wojennych taki proces jest możliwy, bo to zadanie czasochłonny i kosztowny.
To tu powstaje Motorola X: wycieczka po fabryce Gdy ogląda się całą serię zdjęć wykonanych w fabryce Motoroli, to człowiek zaczyna się zastanawiać, czy Moto X nie zasługuje nie tylko na napis "Made in USA", ale także "Hand made", czyli "Wykonany ręcznie"...
bEJLDNTS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)