Notowania

wegry
07.07.2010 08:42

Węgry skarżą Słowację do Trybunału Sprawiedliwości

Słowacja nie wpuściła do siebie węgierskiego prezydenta Laszlo Solyoma.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fejér Bálint/CC/Flickr)

Węgry zwróciły się do Trybunału Sprawiedliwości ponieważ Słowacja odmówiła wjazdu na jej terytorium prezydenta Węgier Laszlo Solyoma. Jego wizyta zbiegłaby się z rocznicą inwazji na Czechosłowację, w której Węgry uczestniczyły.

Węgry uważają, że odmowa wjazdu na Słowację prezydenta 21 sierpnia 2009 r. stanowi naruszenie prawa europejskiego. Komisja Europejska pod koniec czerwca wypowiedziała się w tej kwestii, oceniając jednak zarzuty Węgier jako nieuzasadnione. Opinia KE jest niezbędna, by jedno państwo członkowskie UE mogło wystąpić przeciwko drugiemu do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

21 sierpnia 2009 r. Słowacja nie zgodziła się na wjazd Laszlo Solyoma na swoje terytorium,gdzie chciał on w ramach prywatnej wizyty uczestniczyć w uroczystości odsłonięcia pomnika pierwszego węgierskiego króla, Stefana I Świętego.

Wizyta Solyoma zbiegłaby się z 41. rocznicą inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku - w czym uczestniczyły również wojska węgierskie.
Budapeszt uważa, że zakazując Solyomowi wjazdu Słowacja złamała zasady swobodnego przepływu osób. Bruksela jest jednak zdania, że zasady te nie odnoszą się do szefów państw, których wyjazdy są regulowane prawem międzynarodowym.

Między Bratysławą a Budapesztem od dawna utrzymuje się napięcie, wywołane przede wszystkim sporami o formalny i faktyczny zakres praw liczącej około 600 tys. osób mniejszości węgierskiej na Słowacji.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Prezydent jedzie na Węgry ]( http://news.money.pl/artykul/prezydent;jedzie;na;wegry,183,0,330679.html )
* [ Czechy, Słowacja i Węgry walczą z wielką wodą ]( http://pogoda.money.pl/wiadomosci/artykul/czechy;slowacja;i;wegry;walcza;z;wielka;woda,81,0,621137.html )
Tagi: wegry, słowacja, solyoma, trybunał sprawiedliwości, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz