Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

WHO potwierdziło polio u dzieci w Syrii

0
Podziel się:

Na 22 zbadane przypadki w 10 potwierdzono występowanie wirusa polio typu pierwszego.

WHO potwierdziło polio u dzieci w Syrii
(Xinhua/Photoshot/Reporter)
bEDBBzXF

Występowanie choroby Heinego-Medina (polio) potwierdzono wśród dzieci w północno-wschodniej Syrii - poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W Syrii nie notowano ognisk polio od 1999 roku.

Jak powiedział na konferencji w Genewie rzecznik Oliver Rosenbauer, _ na 22 zbadane przypadki w 10 potwierdzono występowanie wirusa polio typu pierwszego _. Trwają badania laboratoryjne pozostałych 10 przypadków z miasta Dajr az-Zaur.

_ - Oczywiście to choroba zakaźna, wraz z przemieszczaniem się ludności może przenieść się w inne miejsca. Zatem ryzyko rozprzestrzeniania się choroby w regionie jest wysokie _ - ostrzegł Rosenbauer.

bEDBBzXH

Większość chorych dzieci w Syrii, gdzie od 2,5 roku trwa konflikt wewnętrzny, ma mniej niż dwa lata; prawdopodobnie nigdy nie zostały one zaszczepione albo otrzymały tylko jedną dawkę szczepionki podawanej doustnie zamiast trzech dawek - wyjaśnił rzecznik WHO.

Choroba przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni - głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu drogą kropelkową; dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Wirusy polio mogą wywołać uszkodzenie nerwów objawiające się niedowładem lub porażeniem mięśni; w niektórych przypadkach może być śmiertelna.

W Syrii trwa zakrojona na szeroką skalę kampania szczepień dzieci prowadzona przy wsparciu ONZ. W jej ramach 2,4 mln dzieci ma być objętych szczepieniami przeciwko polio, odrze, śwince i różyczce.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDBBzXN
bEDBBzYi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)