Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielki polityczny tydzień w Szwecji

0
Podziel się:

Szwedzkie partie polityczne, urzędy i organizacje pozarządowe przygotowały ponad 2,3 tys. otwartych debat i seminariów

Wielki polityczny tydzień w Szwecji
(mrlins/CC/Flickr)

W ramach rozpoczynającego się w niedzielę na Gotlandii Tygodnia Politycznego Almedalen szwedzkie partie polityczne, urzędy i organizacje pozarządowe przygotowały ponad 2,3 tys. otwartych debat i seminariów. Impreza cieszy się rekordowym zainteresowaniem.

Według organizatorów w tym roku polityczny festyn odwiedzi ponad 20 tys. osób. W stolicy Gotlandii, Visby, w parku Almedalen (stąd nazwa tygodnia) tego typu spotkania odbywają się każdego lata od 1968 r., kiedy to ówczesny polityk Partii Socjaldemokratycznej Olof Palme przemówił do mieszkańców z lawety ciężarówki. Rok później Palme został szefem socjaldemokratów i premierem Szwecji; na Gotlandię wracał wielokrotnie. Z czasem dołączyli do niego przedstawiciele innych ugrupowań.

W ramach Tygodnia Politycznego każda ze szwedzkich partii zasiadających w parlamencie ma swój dzień, którego punktem kulminacyjnym jest przemowa jej lidera. Z roku na rok podczas Almedalen coraz bardziej popularne stają się jednak plenerowe imprezy, często organizowane przez państwowe instytucje.

Swoją działalność promują m.in. ministerstwa oraz wojsko. To wzbudziło w Szwecji debatę, czy park w Visby wciąż jest miejscem święta demokracji bezpośredniej, czy może okazją do marnotrawienia publicznych pieniędzy. Wielu organizatorów zaprasza publiczność na darmowe śniadania czy koncerty połączone z debatą.

Według wyliczeń szwedzkiej telewizji SVT w zeszłym roku państwowe urzędy wydały na organizację Almedalen 17 mln koron (prawie 8,5 mln złotych). W tym roku w Visby pokaże się prawie tysiąc instytucji, koszty mogą być jeszcze większe.

Szwedzki Tydzień Polityczny jest krytykowany przez organizację działającą przeciw korupcji Transparency International. Według Birgitty Nygren ze szwedzkiego oddziału TI, Almedalen jest miejscem lobbingu, nad którym nie ma kontroli. W Visby szczególnie aktywne są agencje PR, które mają wówczas łatwy dostęp do polityków i dziennikarzy. Dodatkowo na Gotlandii coraz chętniej promują się również komercyjne firmy.

Tydzień Polityczny Almedalen ma już swoich naśladowców. Od niedawna podobna impreza organizowana jest przez Duńczyków na Bornholmie oraz w Arendal w Norwegii. Podobne wydarzenia chcą mieć również Estonia i Korea Południowa.

Czytaj więcej w Money.pl
"Z rządem nie można rozmawiać. Premier to tchórz i kłamca" -_ Dziś zjawia się pod kordonem BOR-u, policji, ochroniarzy i obraduje co będzie lepsze dla naszej ojczyzny - _ mówił Piotr Duda, szef Solidarności podczas kongresu PiS.
Nowy prezydent Iranu chce dialogu i szacunku _ - Umiarkowanie nie oznacza w polityce zagranicznej ani poddania się, ani konfliktu. Oznacza konstruktywne i skuteczne porozumienie ze światem - _ oświadczył Rowhani w irańskiej telewizji.
Kongres PiS. "Wiemy, co robić" _ - Nie możemy dalej dać się okradać obcym lichwiarzom. Warunkiem zmiany w Polsce jest odejście rządu _ - powiedział Jarosław Kaczyński.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)